For a long time, I have been trying to reduce the number of disposable items I use, I recycle, and I throw nothing on the ground. But I have become interested in a zero waste lifestyle recently – and the more tips on alternatives that do not harm the environment I saw, themore I wanted to get into the store right now and get it all. This is a bit unrealistic for a number of reasons, but while reading articles on this topic, watching videos and seeing things around me, I came across a number of alternatives that can be categorized under zero waste as they do not produce any waste, but at the same time they cost nothing at all.
Stop boredom shopping
Going shopping as a free time activity is allready a pretty common hobby – families with kids go shopping on Saturday after lunch, friends after coffee. Besides the fact that we waste money on clothes that we do not even need, we are destroying the environment. More than 26 billion tons of clothing end up in landfills every year, and at home we have closets filled with pieces that we bought on sale and we did not wear them once. As a family, try to figure out another way to spend a weekend, and with your friends go to the park, to the exhibition, to the excursion or just to go out for a walk.
Don’t buy plastic bags
Most of us, before going grocery shopping, will prepare a list – and in addition to a small piece of paper, prepare a few bags as well. If you do not have fabric bags, do not worry – you can use again and again plastic ones that you got or bought earlier. Most of them are strong enough to handle even a hundredth shooping trip. You save not only money but also the environment.
The same is goes with plastic baggies – when you come home and take out tomatoes or peppers, instead of throwing them away, put them aside – and you can use them again for the same purpose.
Use tea towels
Paper towels can be found in every household today – as well as table cloths. A pack of two table cloths costs the same as disposable paper towels – but cotton cloths can last you a lot longer, and if they are 100% cotton, you can compost them. You do not have to use them only for drying dishes – but also for wiping or instead of paper napkins. If you pack school lunch or snack every day, aluminum foil, cling wrap or napkins will substitute a fabric alternative you can wash if needed and use it again.
Refuse the straw
Every day we throw out a billion straws. And since they are non-recyclable, they all end up in the ocean. There are a number of alternatives – stainless steel ones, glass, bamboo or plastic straws, which you can use repeatedly, but the easiest is not to use them at all. Its just a myth that they protect your teeth – the fluid will get your teeth at least from the inside, and if you’d like to avoid it, you’d have to put a straw behind your tongue. In restaurants or cafes, just ask that you want the beverage without a straw – and although it happened to me that they had forgot about it and brought a straw to me, everyone was willing to satisfy me.
Bring your own water
Throwing a water bottle with your handbag or backpack is simple and effective. If you know you will be away for longer than hour, you will certainly need to drink som water – so instead of buying a packaged drink in the store, pour some water, tea or juice you already have at home, in your old bottle.
And carrying a full bottle that adds extra pounds to your backpack is effective – it will make you drink it faster.
Don’t throw out, reuse
Many things we’re used to throwing in the trash as soon as we are done with them, we can reuse. If you wipe a few drops of water with a paper towel, put it on the side, maybe a few minutes later you will spil something again, on smaller pieces of paper like receipts you can write on the other side, jars from jams or pickels are easily washable and you can use them to store things in your kitchen. From old clothing, bed linen or towels, you can easily and quickly make cleaning cloths. Just be a little creative.
For a very long time, I thought that the transition to a zero waste lifestyle must be not only difficult, but especially expensive. In this article, I mentioned only six simple ways to reduce the amount of waste at home, but there are many more alternatives – and they won’t cost a penny.
Už dlhú dobu sa snažím znižovať počet jednorázových vecí, ktoré používam, recyklujem, nič nehádžem na zem. No o životný štýl bez odpadu som sa začala zaujímať len nedávno – a čím viac tipov na alternatívy, ktoré neničia životné prostredia, som videla, tým väčšiu som mala chuť hneď poutekať do obchodu a všetko si zaobstarať. To je trochu nereálne hneď z viacerých dôvodov, no počas čítania článkov na túto tému, pozerania videí i sledovania vecí okolo seba, som narazila na viacero alternatív, ktoré možno kategorizovať pod zero waste, keďže neprodukujú žiaden odpad, no zároveň nestoja vôbec nič.
Nenakupuj z nudy
Chodiť nakupovať v rámci vyplnenia voľného času je už bežným koníčkom – rodiny s deťmi chodia na nákupy v sobotu po obede, kamošky po káve. Okrem toho, že takto zbytočne míňame peniaze na oblečenie, ktoré v podstate ani nepotrebujeme, ničíme životné prostredie. Viac ako 26 miliárd ton oblečenia skončí na skládkach každý rok a doma máme skrine preplnené kúskami, ktoré sme si kúpili v zľave a ani raz sme ich nemali na sebe. Ako rodina sa snažte vymyslieť iný spôsob ako stráviť víkend, a s kamarátkami choďte radšej do parku, na výstavu, na výlet alebo len vonku na prechádzku.
Nekupuj plastové tašky
Väčšina z nás si pred nakupovaním potravín dopredu pripraví zoznam – a okrem papierika si pripravte aj pár tašiek. Ak nemáte látkové tašky, nevadí – pokojne znova a znova používajte plastové, ktoré ste dostali k nákupu alebo si kúpili už dávnejšie. Väčšina z nich je dosť silná na to, aby zvládla aj stý nákup. Ušetríte nielen peniaze, ale aj životné prostredie.
To isté platí aj s mikroténovými vreckami – keď prídete domov a paradajky či papriku z nich vyložíte, namiesto toho, aby ste ich vyhodili, odložte ich – a poslúžia vám aj o týždeň na rovnaký účel.
To isté platí aj s mikroténovými vreckami – keď prídete domov a paradajky či papriku z nich vyložíte, namiesto toho, aby ste ich vyhodili, odložte ich – a poslúžia vám aj o týždeň na rovnaký účel.
Používaj látkové utierky
Kuchynské utierky sa dnes nájdu asi v každej domácnosti – ale rovnako aj látkové. Balenie dvoch látkových utierok stojí rovnako ako jednorazových kuchynských – no utierky z bavlny vám vydržia oveľa dlhšie a stopercentnú bavlnu môžete skompostovať. Nemusíte ich používať len na utieranie riadu – ale aj na utieranie alebo namiesto servítok. Ak si desiatu každý deň balíte, alobal, potravinovú fóliu alebo servítky nahratí látková alternatíva, ktorú podľa potreby vyperiete a môžete ju použiť znova.
Odmietni slamku
Každý deň vyhodíme miliardu slamiek. A keďže sú nerecyklovateľné, všetky skončia v oceáne. Existuje množstvo alternatív – slamky z nehrdzavejúcej ocele, zo skla, bambusu alebo aj plastové slamky, ktoré môžete používať opakovane, no najjednoduchšie je nepoužívať ich vôbec. To, že chránia zuby, je len mýtus – tekutina sa vám dostane na zuby minimálne z vnútornej strany, a ak by ste tomu chceli predísť, slamku by ste si museli dať až za jazyk. V reštauráciách či kaviarňach stačí len poprosiť, že nápoj chcete bez slamky – a hoci sa mi už stalo, že na to pozabudli a slamku mi priniesli, každý bol ochotný mi vyhovieť.
Nos so sebou vodu
Prihodiť si do kabelky či ruksaku aj fľašu s vodou je jednoduché a efektívne. Pokiaľ budete vonku dlhšie ako hodinu, určite budete potrebovať doplniť tekutiny – a tak namiesto toho, aby ste si v potravinách kupovali predražený nápoj, do staršej fľaše nalejte čistú vodu, čaj či džús, ktorý máte doma.
A niesť so sebou plnú fľašu, ktorá vášmu batohu pridá kilo navyše, je efektívne – prinúti vás to ju rýchlejšie vypiť.
Nevyhadzuj, použi znova
Mnoho vecí, ktoré sme zvyknutí vyhodiť do koša hneď, ako ich použijeme, vieme nejako využiť znova. Ak kuchynskou utierkou utriete pár kvapiek vody, odložte ju bokom, možno sa vám niečo rozleje o pár minút; na menšie kúsky papiera ako sú bloky môžete písať aj z druhej strany, sklenené poháre z džemu alebo kyslých uhoriek ľahko umyjete a použijete na skladovanie vecí v kuchyni. Zo starého oblečenia, posteľných obliečok alebo uterákov môžete ľahko a rýchlo spraviť utierky na upratovanie. Stačí byť trošku kreatívny.
Veľmi dlho som si myslela, že prechod na životný štýl bez smetia musí byť nielen ťažký, ale hlavne drahý. V tomto článku som spomenula len šesť jednoduchých spôsobov, ako znížiť množstvo odpadu v domácnosti, no takýchto alternatív je oveľa viac v a nebudú vás stáť ani cent.