Oblečenie z organickej bavlny je etické, udržateľné a ekologické. Jeho správnou údržbou predĺžite jeho životnosť a zachováte všetky kvality látky.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Organická bavlna je jeden z najlepších materiálov, z ktorých môže byť vyrobené oblečenie. Je veľmi príjemná a mäkká na dotyk, oblečenie je ľahké, vzdušné a savé, čím je skvelé na leto, ale vie byť v zime dostatočne hrejivé. Na rozdiel od konvenčnej bavlny je ale viac udržateľné k životnému prostrediu, pri procese výroby sa šetrí vodou i energiami, oblečenie je šité za etických podmienok a látky z organickej bavlny sú recyklovateľné a kompostovateľné.
Čo sa ale starostlivosti o organickú bavlnu týka, treba mať na pamäti zopár základných bodov — a keď ich budete dodržiavať, oblečenie vám bude slúžiť dlhé roky a stále bude vyzerať rovnako krásne.
Neper, najprv vyvetraj
Máme sklon k tomu, že oblečenie hodíme do koša na špinavú bielizeň a operieme aj vtedy, keď nie je vyslovene špinavé. Tento prístup plytvá vodou i obrovským množstvom energie. Pokiaľ sa nejedná o spodnú bielizeň, ponožky alebo vyslovene prepotené zašpinené oblečenie, úplne stačí, ak ho iba vyvetráte. Pranie v práčke je pre tkaninu pomerne náročný a zaťažujúci proces; a čím menej ho budete prať, tým dlhšie vám oblečenie vydrží.
Per krátko, šetrne a na nízkej teplote
Pranie na 60 °C je pri väčšine oblečenia zbytočné. Až 90 % spotrebovanej elektriny počas prania je využitých len na zahrievanie vody. A pri praní organickej bavlny na vysokých teplotách hrozí, že sa zrazí. Preto zvoľte radšej kratší cyklus a teploty 30 až 40 °C.
Mierny ekologický prací prášok & rovnaké farby
Ekologické pracie prostriedky sú nielen rovnako účinné ako tie konvenčné, ale sú ohľaduplné voči prírode a zdravšie pre človeka. Tiež pomôžu zachovať kvalitu látky. Rovnako dôležité ako výber správneho pracieho prostriedku je aj pranie s podobnými farbami. Oblečenie vyrobené z organickej bavlny je farbené šetrnejšími a netoxickými farbami. A aj keď sú tieto farby rovnako trvácne ako pri konvenčnej bavlne, ak chcete predĺžiť ich životnosť, oblečenie perte s podobnými odtieňmi.
Ak počas prvého prania pridáte k prášku 1/4 hrnčeka octu, pomôže to farbe sa správne usadiť vo vlákne a predídete tak predčasnému blednutiu. A ako vždy, ak periete oblečenie s potlačou, vždy ho perte prevrátené naruby.
Nesušiť v sušičke
Sušenie v sušičke je pre látku veľmi namáhavým procesom, a tiež spotrebuje obrovské množstvo energie. Pri sušení tiež riskujete, že sa oblečenie zrazí; preto ho radšej nechajte vysušiť voľne na vzduchu.
To platí aj pri žehlení — najlepšie je oblečenie po vypratí zavesiť na vešiak a nechať ho tak uschnúť, čím predídete krčeniu a následnej potrebe látku žehliť. Ak ale budete potrebovať vec vyžehliť, zvoľte nižšiu teplotu, nech sa materiál a vlákna nepoškodia.
Ak si zapamätáte týchto pár tipov a budete ich dodržiavať, oblečeniu z organickej bavlny sa budete môcť tešiť aj roky.