Tradičné slovenské vianočné menu — po vegánsky

Štedrý večer znamená rodinu, pohodu, lásku. A dobré jedlo. Ak chcete tento rok vyskúšať iba vegánske menu, podelíme sa s vami o tri chutné a jednoduché recepty.

Štedrý večer a spoločné posedenie pri sviatočnom stole má jedinečné čaro, ktoré zažívame iba raz v roku.
Väčšina už má stromček dávno postavený a ozdobený, darčeky nakúpené alebo vyrobené a vianočné koláčiky upečené. Prípravy na dlho očakávaný deň sa pomaly blížia ku koncu; no predsa to koniec ešte nie je. Slávnostná štedrovečerná večera znamená nielen chutné jedlo, na ktoré sa mnohí tešíme už mesiace dopredu, ale aj jedinečnú atmosféru, kedy je pokope rodina, priatelia alebo najbližší.
Samozrejme, tradičné vianočné menu nie je vegánske. Ako hlavný chod zvykne byť ryba alebo mäso, v polievke klobáska a v rôznych chodoch sa skrýva i mlieko a vajcia. Minulý rok sme štedrovečernú menu poňali trochu inak a ukázali vám recepty na jedlá, ktoré sú nové, zaujímavé a chutné, a prinesú do tohto dňa trošku moderného nádychu. No tento rok vám ukážeme tradičné slovenské jedlá vo vegánskom prevedení.
Ešte pred tým, než sa pustíme do článku, by som rada upozornila, že keďže zvyky v každej rodine sú iné, je ťažké vytvoriť jednotné menu, ktoré by potešilo každého. Niekto je hubovú polievku, niekto šošovicovú, niekto má rezne zo zemiakovým šalátom. My každý rok zvykneme začínať oblátkami s jablkom, orieškami, medom a cesnakom, no keďže nájsť vegánske oblátky je doslova nemožné a asi nikto doma nemá stroj na ich výrobu, rozhodla som sa tento rok vynechať úplne. A tento zvyk aj tak nie je v každej rodine. Našim cieľom bolo vytvoriť menu, ktoré je veľmi ľahké na prípravu a nevyžaduje chodenie po kadejakých obchodoch, aby ste našli jednu surovinu, ktorú už nikdy v živote nevyužijete. Tak ako všetky naše recepty — sústredili sme sa na jednoduchosť, rýchlosť a samozrejme to, aby bolo chutné.

Vegánske bobaľky s makom

príprava 20 minút + 1 hodina pečenie 20 minút množstvo 4 porcie

Nie je tradičné začínať večeru niečím sladkým, ale práve na Vianoce je ideálny čas spraviť výnimku. Keď ochutnáte tieto makové bobaľky, ani nepoznáte, že neobsahujú žiadne živočíšne suroviny. Cesto je nadýchané, voňavé a nie príliš sladké, aby ste si ho mohli ešte poprášiť cukrom. Na prípravu sme zvolili nesladené sójové mlieko, no siahnuť môžete aj po ovsenom alebo mandľovom, ktoré dodá orieškovú chuť.

Ingrediencie
  • 1 ½ hrnčeka hladkej múky
  • ⅔ hrnčeka rastlinného mlieka
  • 2 PL trstinového cukru
  • ⅓ kocky čerstvého droždia
  • štipka soli
  • mletý mak
  • práškový cukor
Postup
  1. V hrnčeku zohrejte mlieko. Nemalo by byť príliš teplé — tak, aby jeho teplota bola príjemná, keď ho ochutnáte.
  2. Do mlieka pridajte rozmrvené droždie a cukor, a dobre premiešajte. Zaprášte troškou múky a nechajte desať minút odstáť.
  3. Do väčšej misky preosejte múku a pridajte štipku soli. Vlejte zmes mlieka a vypracujte cesto. Po ruke majte mlieko a múku v prípade potreby, ak by bolo cesto príliš lepkavé alebo príliš suché.
  4. Vypracované cesto vložte do čistej misky, prikryte vlhkou utierkou a nechajte rásť približne hodinu na teplom mieste.
  5. Po hodine cesto párkrát premieste a rozdeľte na štyri časti pre jednoduchšiu manipuláciu.
  6. Z každej časti vypracujte dlhý valec o priemere približne 1 cm, ten pomocou noža nakrájajte na kúsky veľké asi 2 cm.
  7. Pripravte si plech alebo zapekaciu misu. Z nakrájaného cesta v rukách vytvorte guľôčku; a do plechu ukladajte guľôčky tesne jednu vedľa druhej, až kým nespracujete celé cesto.
  8. Plech s bobaľkami nechajte 10 minút odstáť.
  9. Pečte v rozohriatej rúre na 190 °C približne 20 minút alebo kým nebudú mať bobaľky zlatohnedý vrch.
  10. Pred podávaním bobaľky natrhajte na jednotlivé kúsky, zalejte teplým mliekom a poprášte mletým makom zmiešaným s práškovým cukrom.
Bobaľky majú krásne nadýchané a ľahké cesto, a spolu s makom a cukrom vznikne lahodná dobrota.

Jednoduchá pôstna kapustnica

príprava 5 minút varenie 1.5 hodiny množstvo 4 porcie

Vianoce bez kapustnice by neboli Vianoce. Spôsobov, ako si ju pripraviť, sú desiatky, a aj vegánsku kapustnicu si môžete pripraviť tak, ako chcete — so zeleninou, so zemiakmi, s cestovinou, s tempehom, s vegánskou klobásou, s hubami. My vám ukážeme hlavný základ, ako pripraviť kapustnicu len z kyslej kapusty bez ničoho. A pridať si do nej môžete už sami to, na čo máte chuť.

Ingrediencie
  • balenie kyslej kapusty
  • ½ cibule
  • strúčik cesnaku
  • bobkový list
  • sladká paprika
  • soľ a čierne korenie
  • hladká múka
Postup
  1. Do väčšieho hrnca vložte kyslú kapustu aj so šťavou a zalejte vodou, aby bola kapusta celá ponorená.
  2. Pridajte strúčik cesnaku a očistenú polovicu cibule vcelku. Pridajte soľ, čierne korenie, bobkový list a sladkú papriku.
  3. Priveďte do varu, potom znížte teplotu a varte približne hodinu.
  4. Po hodine rozohrejte panvicu a pridajte dve lyžice hladkej múky. Za stáleho miešanie opražte múku, kým nestmavne.
  5. Panvicu vezmite z plameňa a nechajte pár sekúnd mierne vychladnúť; potom pridajte pár lyžíc vody z kapustnice. Metličkou vypracujte zápražku — múku s vodou poriadne vymiešajte, pridávajte viac vody, pokiaľ vám nevznikne hustá zmes.
  6. Cez sitko zápražku pridajte do kapustnice a varte minimálne 15 minút. Pred podávaním nezabudnite vybrať cibuľu, cesnak a bobkový list.
Kapustnica má mierne kyslú chuť, ktorá sa rozplýva na jazyku.

Čo sa hlavného chodu týka, tak máte viacero možností. Ak sa celý rok tešíte na tradičný zemiakový šalát s majonézou, no chcete zvoliť rastlinnú alternatívu, tak nemusíte chodiť ďaleko — vegánsku majonézu kúpite aj v bežnom supermarkete, priamo od obľúbenej značky Hellmann’s. Ak ste doma jediným vegánom a nechcete kupovať majonézu iba pre seba, tak môžete dať pár uvarených zemiakov bokom a ukážeme vám jednoduchý recept na obyčajné, ale trošku zaujímavejšie varené zemiaky.
Výber rastlinnej alternatívy mäsa a ryby dnes už tiež nie je náročný. Ak ste zvykli jedávať rezne, ich vegánsku alternatívu kúpite v takmer každom obchode od mnohých značiek; cenovo najdostupnejšie sú v LIDL. Ak vám ale k štedrovečernej večeri viac pasuje ryba, Forky’s ponúka Nofish, čo je predsmažený vegánsky rybí filet. Pre jednoduchosť a dostupnosť vám ale ukážeme obaľované tofu, na ktoré stačia suroviny, ktoré kúpite v každých potravinách.

Obaľované tofu so zemiakmi

príprava 15 minút varenie 25 minút množstvo 4 porcie

Tofu je dôležitou súčasťou jedálnička všetkých vegánov vďaka variabilite jeho využitia. V jednoduchom trojobale ľahko nahradí svoju živočíšnu alternatívu a určite si na ňom pochutnáte. Zemiaky ako príloha sú počas Vianoc klasikou a nechýbajú ani tuto; avšak vo veľmi zjednodušenom, no predsa chutnom a výnimočnom prevedení.

Ingrediencie

Obaľované tofu

  • 2 balenia tofu (odporúčame marinované od Lunter)
  • strúhanka
  • sójové mlieko
  • kukuričný škrob
  • soľ

Zemiaky

  • 7 stredne veľkých zemiakov
  • polovica cibule
  • rastlinné maslo
  • soľ
Postup
  1. Najlepšie je použiť marinované tofu od Lunter, vďaka ktorému tofu už nijako nemusíte pripravovať. Ak používate biele tofu, tak ho najprv nechajte marinovať minimálne 30 minút v chladničke vo vašej obľúbenej marináde. Tofu nakrájajte na plátky.
  2. V troch miskách si pripravte škrob, mlieko a strúhanku. Tofu postupne obaľujte v škrobe, v mlieku a na koniec v strúhanke.
  3. Tofu smažte na panvici v oleji alebo v rúre, kým nebude chrumkavé a nebude mať zlatú farbu. Na záver ho nezabudnite trošku posoliť.
  4. Zemiaky ošúpte, nakrájajte na menšie kúsky, vložte do hrnca s osolenou vodou a priveďte do varu. Potom varte na miernom plameni, kým nebudú zemiaky mäkké.
  5. V malom hrnci rozohrejte rastlinné maslo a pridajte nakrájanú cibuľu, za stáleho miešania pražte pár minút, kým cibuľa nie je mäkká, sklovitá a nezačne chytať hnedú farbu.
  6. Uvarené zemiaky sceďte a pridajte opraženú cibuľu. Poriadne premiešajte.
Tip: Zemiaky chutia veľmi dobre aj keď nie sú úplne teplé.
Chrumkavé tofu je vynikajúcim kontrastom k mäkkým zemiakom.
Čo zvyknete na Vianoce jedávať vy?
Zdieľaj článok