Tencel je považovaný za jeden z materiálov budúcnosti. V súčasnosti získava čoraz väčšiu popularitu. Vďaka čomu je udržateľný a aké sú jeho výhody?
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
O materiáli zvanom tencel sme už v skratke písali v článku o udržateľných materiáloch. Dokonca sme túto látku použili aj na naše šaty SARA v tmavomodrej farbe. Ale čím je tento materiál výnimočný? Z čoho sa vyrába a ako sa oň treba starať?
Čo je tencel?
Tencel je materiál, ktorý sa vyrába z celulózy eukalyptového dreva. Považuje sa za veľmi udržateľný materiál vďaka jeho nízkemu dopadu na životné prostredie počas pestovania i spracovania, i vďaka tomu, že je úplne rozložiteľný v prírode. Na 1 m² pôdy sa vypestuje až desaťkrát viac potrebnej produkcie v porovnaní s bavlnou — pre lepšiu predstavu, na 6 m² sa vypestuje bavlna potrebná na výrobu jedného trička, ale tencel na výrobu desiatich tričiek.
V praxi sa môžete stretnúť aj s označením lyocel — Tencel je značka lyocelu od firmy Lenzing. Nesie označenie ECO-Label, ktoré zaručuje, že pri výrobe nie sú používané žiadne toxické prísady alebo chlór, a drevo je z trvalo obnovovaných lesných porastov. Eukalyptus sám o sebe rastie veľmi rýchlo a je to stálo-zelená rastlina, tiež nevyžaduje umelé zavlažovanie alebo ochranu pesticídmi, čím sa jeho ekologická stopa ešte znižuje.
Tencelové látka má niekoľko výhod:
- je pevná ako polyester,
- krčí sa menej ako bavlna,
- dokáže absorbovať až o 65 % viac vlhkosti ako bavlna,
- má termoregulačné schopnosti — počas leta je chladivý, ale počas zimy hrejivý,
- je hladká, mäkká a príjemná na dotyk, a je skvelá pre citlivú pokožku,
- je prirodzene antibakteriálna, takže pri potení látka nezapácha.
Ako sa tencel vyrába?
Látka z tencelu sa vyrába z eukalyptového dreva. Vypestovaný eukalyptus zbavia kôry, rozsekajú na malé časti a rozvaria na celulózu, pričom pri rozpúšťaní sa používa aminoxid — organické rozpúšťadlo. Následne celulózu precedia a mechanicky naťahujú pomocou rotujúcich valcov, čistia a namotávajú na cievky.
Na čo sa tencel používa
Vďaka skvelým vlastnostiam má tencel široké využitie. Používa sa na výrobu všetkých druhov oblečenia — tričká, košele, blúzky, šaty a sukne, ale často je prímesou aj v nohaviciach alebo džínsoch. Tým, že pomáha odvádzať z tela vlhkosť, sa využíva aj pre športové oblečenie. Okrem toho získava popularitu aj ako materiál na výrobu posteľnej bielizne, poťahu prikrývok a vankúšov, či dokonca aj samotných matracov.
Ako sa starať o oblečenie z tencelu?
Tencel nevyžaduje špeciálnu údržbu, takže nemusíte mať žiadne obavy. No treba k nemu pristupovať opatrnejšie.
Čo sa prania týka, oblečenie alebo posteľnú bielizeň perte na maximálnej teplote 30 °C a na jemný program s nižším počtom otáčok. Odporúčame používať šetrný prací prostriedok, najlepšie ekologický, ktoré neobsahuje žiadne bielidlá alebo rozjasňovače farieb. Aviváž vynechajte úplne. Neodporúča sa ani sušenie v sušičke — tencelu viac vyhovuje, keď uschne prirodzene na vzduchu. A ak oblečenie zavesíte na vešiak, nebudete ho musieť ani žehliť; ale keď je žehlenie nevyhnutné, zvoľte nižšiu teplotu.
Tencel sa často označuje ako “materiál budúcnosti“. Keďže čoraz viac ľudí ustupuje od kupovania konvenčnej bavlny a hľadá iné alternatívy, tencel je skvelou alternatívou, pri ktorej nemusíte robiť žiadne kompromisy.