Jedna z novinek, se kterou začínáme v tomto roce, jsou rozhovory. Na trhu je mnoho značek, které vyrábějí přírodní kosmetiku, etické oblečení, udržitelné produkty do domácnosti a podobně; a za nimi stojí zajímaví lidé se skvělými nápady a odhodláním splnit své sny. Jejich příběhy pokládáme za velmi inspirativní; a proto se o ně chceme podělit i s vámi — prostřednictvím rozhovorů, ve kterých se budeme ptát vše, co zajímá i vás.
Jako první jsme oslovili sestry Lucii a Moniku, které prvního února 2021 společně otevřely první bezobalový obchod v Otrokovicích — BEZ OBALU. Podařilo se jim najít prostory ve výhodné lokalitě, oslovily dodavatele a za krátkou dobu vytvořily útulný obchůdek, ve kterém koupíte potraviny na váhu, stáčenou drogerii, kosmetiku i různé výrobky pro udržitelný život.
Jak dlouho vám trvalo přejít od myšlenky a snu přes oběhání úřadů až po otevření obchodu? Kolik to zabralo času?
Myslím, že loni v září jsme se sem šly se sestrou podívat, v říjnu byla jistota, že budeme mít tenhle prostor. Pak jsme už šly po úřadech, bylo potřeba vyřídit živnostenský list, až poté jsme mohly začít spolupracovat s dodavateli. Chviličku jsme musely čekat, než to tady vyklidí původní pronajímatel, a v lednu jsme převzaly klíče a měly jsme měsíc na to, abychom to tady daly nějak dohromady. Na konci ještě znovu kolečko na úřadech; no a už přejímat zboží od dodavatelů. Bylo to náročnější období. Teď už snad máme nejhorší za sebou, už to bude jen dobré, budeme se těšit, že se z toho těší ostatní. A budou chodit nakupovat bezobalově.
Nechaly jste se inspirovat bezobalovými obchody, které teď postupně vznikají, nebo jste si už před lety říkaly, že by byl takový obchůdek fajn?
Takový životní styl jsme už vedly. Třeba u mě to začalo přes kosmetiku a eko drogerii. Já už asi deset let používám nekomerční drogerii a vyrábím si sama krémy a tak dále. Začalo se to nabalovat — hodně nás štvalo nošení si plastových obalů z obchodu, takže jsme měly bavlněné pytlíčky na nákup pečiva a zeleniny. A pak jsme začaly řešit produkty, které se nedaly nabrat jinak, jako třeba těstoviny, a že by to chtělo něco s tím dělat. Ve Zlíně je Bezobaláč, kde jsme byly párkrát nakoupit, ale není to pro nás úplně po ruce. Už s kamarádkou jsme přemýšlely o vlastním bezobalovém obchodě, ale nevyšlo to; až minulý rok za mnou s tím přišla sestra, jestli do toho nepůjdem. Řekla jsem jo, proč ne! A začaly jsme hledat prostory.
Jak u vás probíha nákup?
Máme nachystané čisté zavařovací sklenice z domácích zásob, ale říkáme i zákazníkům, že k nám můžou donést své nevyužité zavařovačky, ať jsou zase k dispozici pro jiné zákazníky. Takže i když přijde člověk bez ničeho, bez nádoby, tak si u nás může nějakou vzít. Nabere si ode všeho kolik potřebuje. U některých věcí je to záludnější, ale s tím si člověk vždycky poradí. Právě to je fajn, že si můžete vzít přímo nádoby, ve kterých to doma skladujete a dojedete rovnou s nimi, doma je pak jen zpátky naskládáte do skříně nebo spíže a nemusíte nic přesypávat ani vyhazovat. To se nám na tom líbí nejvíc.
Vidím, že máte i zubní pastu — i tu si můžu vzít do zavařovačky?
Na zubní pastu se dají dokonce koupit i znovu naplnitelné tuby. Ale klidně i do krabičky třeba od krému nebo i do malých zavařovaček. Nabíráte to suchým, čistým kartáčkem, takže by se tam neměly dostat žádné bakterie. Je to už na každém, jak si to sám uzpůsobí doma. Tady si to můžete nabrat samozřejmě do čehokoliv.
Jak vám to vozí dodavatelé?
U některých jsou vyloženě úplně vratné obaly. U tekutých produktů je všechno v kanystrech, které si dodavatelé svezou zpátky. Třeba medová srdíčka a krekry od Bio pekárna Zemánka jsou taky ve vratných obalech. Ale koření a sypané potraviny jsou v papírových pytlech, snažíme se tedy brát větší balení, a jediný odpad, který tak vzniká, je pytel, který můžeme potom zpracovat dál. V jednom pytlíku od koření si třeba paní odnesla zakoupená mýdla. Neradi vyhazujeme, radši to využijeme jiným způsobem. Drogerie od Tierra Verde to má taky dobře zajištěné, není od nich absolutně žádny odpad — mají hezké stojany a všechno je ve vratných kanystrech, ostatní drobné zboží dojde v jedné krabici bez obalových materiálů a zbytečných vycpávek. A i jiní dodavatelé jsou tomu naklonění a začínají si taky uvědomovat, že bezobaláče se rozšiřují a teď jsou už v každém větším městě.
Budete spolupracovat i s menšími nebo lokálnimi dodavateli?
Konkrétně mouky bereme z mlýna Tupesy, to je tady kousek, jsou čerstvě namleté, což je dobrá přidaná hodnota. Kávu bereme taktéž čerstvě upraženou z pražírny v Kroměříži. Ale je to těžké, potraviny ode všech dodavatelů pochází napříč z celého světa. Vypěstovaný v České republice máme například mák a konopné semínko.
A co plány do budoucna?
Teď určite bezlepkové a ořechové mouky, a potom větší výběr od druhů — víc ořechů, víc druhů luštěnin atd. Už máme i pár požadavků od zákazníků, co jim tady chybělo, třeba pro děti gumové medvídky, kukuřici na popcorn, objednávaly jsme už i kokosové lupínky a perkarbonát sodný. Když to půjde dobře, do budoucna bychom chtěly do nabídky dostat i čerstvé zboží, mléčné produkty, zeleninu, pečivo. Uvidíme, jestli o to bude zájem.
Máte otevřené téměr měsíc. Co lidi — chodí?
Zatím samozřejmě chodili hlavně známí a rodina, aby nás podpořili. Ale v prvním týdnu už začali chodit i zákazníci, které vůbec neznám. Dnes ráno tady byla slečna a říkala, že je super, že jsme tady otevřeli, protože do Zlína to měla taky z ruky. Jsme na dobrém místě, mezi sídlištěma, pohybuje se tady hodně lidí a dá se dobře parkovat. Doufám, že budou jezdit i lidi ze širšího okolí. A ti odsud jsou zvědaví, co je tady nového, zajímá je to a nakukují, a když jim řeknu, jak to tady funguje, tak jsou někteří nadšení. Nejvíc jsme počítaly spíš s mladšími zákazníky, kteří udržitelnost víc řeší, ale je fajn, že i ti starší by se k tomu byli ochotní vrátit. Já je tady ráda uvidím všechny.