S dlouhými večery a zimou je fajn se něčím teplým zahřát. A taková rychlá a čerstvá polévka potěší nejen mysl, ale i chuťové buňky. Dnes bude hrát hlavní roli celer a to nejen v polévce.
text: Pavel — fotografie: SimplyBerenica
Dlouhé zimní večery jsou tady a ve mě to tak podprahově vzbuzuje chuť na snadnou a teplou polévku. Ubývá nám jak denního světla, tak i tepla a po příchodu domů je zdlouhavé vaření to poslední, co by člověk chtěl dělat. Zato polévky, to je jiná. Nasekat pár surovin, udělat si základ a nechat vařit. Není potom nic, co by po dnu v práci nepotěšilo víc, než teplá polévka, která skvěle chutná a zahřeje.
Proto přicházíme s novou sérií, kde se zaměříme na jednoduché polévky. Jejich příprava je nenáročná, stačí jen pár surovin. A jelikož mnohé druhy zeleniny nebo luštěnin, které budeme v receptech používat, jsou poměrně velké nebo je koupíte ve větším balení (jako celer z dnešního článku), vždy vám ukážeme ještě jeden recept, který obsahuje stejnou surovinu. Díky tomu ji spotřebujete úplně celou a společně tak předejdeme zbytečnému plýtvání jídlem.
První polévkou, z naší začínající série, bude celerová. Přesněji z celeru bulvového. Celer je zelenina, jejíž role v receptech je spíš vedlejší a řekl bych, že celkově nepatří mezi oblíbenou zeleninu. I přesto má však svou nezaměnitelnou chuť a vůni. V polévce obojí vynikne, ale zároveň to můžete lehce korigovat kořením nebo rostlinnou smetanou. I ten, kdo mu zatím nepřišel na chuť, by mu měl právě ve stylu polévky dát šanci.
Jednoduchá celerová polévka
příprava 10 minut vaření 40 minut množství 4 porce
Celerová polévka je absolutně jednoduchá. Ingredience spočítáte na prstech rukou a příprava trvá jenom několik minut. Já prakticky vždy začínám kombinací cibule + česnek, tento recept se klidně obejde bez cibule. Vývaru můžete dát klidně více, než udávám, záleží na vaší osobní definici krémové polévky. Koření, které se dá použít na závěrečné dozdobení a provonění polévky může být třeba petrželka, já použil provensálské.
Ingredience
- 1 větší celer, přibližně 500g
- 3 střední brambory
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 800ml zeleninového vývaru
- 150ml rostlinné “smetany”
- 3 lžíce oleje
- sůl, pepř
Postup
- Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno, celer a brambory na menší kostičky.
- V širokém hrnci rozpalte olej a na něm nechejte zesklovatět cibulku a česnek. Poté přidejte celer a brambory.
- Chvíli nechejte smažit a poté přilijte trochu vody, tak aby vše bylo zhruba do třičtvrtě ponořené.
- Osolte, opepřete a duste přibližně 15 minut. Dle potřeby přidávejte vodu.
- Poté vlijte zeleninový vývar a vařte dalších 20 minut. Jakmile je celer měkký, tak je hotovo.
- Nechejte chvíli odstát a poté rozmixujte do hladka. Můžete použít rostlinnou “smetanu” na zjemnění.
- Na talíři můžete dozdobit kořením a podávat s opečenou bagetkou nebo toastovým chlebem
Stačí 4 suroviny, které máte vždy doma.
Možná to přijde jenom mně, ale občas sehnat v obchodě celer, který nemá velikost bowlingové koule, je zázrak. Když malý celer není k dispozici, tak nezbývá, než si poté, co část použijeme na polévku, využít zbývající celer jinak. A protože naše recepty mají být rychlé, tak vám ukážu jeden na jednoduchou pomazánku z celeru.
Prim v ní hraje samozřejmě celer, ale velkou roli i mrkev. Tito dva kamarádi k sobě patří neodlučně ve vývarech a v pomazánce tomu není jinak. Štiplavá a výrazná chuť celeru se spojí se sladkou chutí mrkve a spolu s veganským sýrem jde o opravdu výbornou kombinaci.
Celerová pomazánka
příprava 10 minut množstvítak na 8 toastů
Celer se skvěle doplňuje s mrkví, jejich rozdílné chutě k sobě ladí a jejich spojení v pomazánce je perfektní. Pomocí hořčice a jogurtu si chuť můžete doladit přesně tak, jak nejlépe ocení vaše chuťové buňky. Když přidáte už strouhaný veganský sýr, tak rychlost přípravy tuto pomazánku přímo předurčuje k tomu, stát se velmi oblíbenou.
Ingredience
- 250g celeru
- 1 velká mrkev
- 4-5 lžic veganského bílého jogurtu
- 50g vegan sýru
- 2 lžíce plnotučné hořčice
- sůl, pepř
Postup
- Celer a mrkev nastrouhejte najemno do větší mísy. Přisypejte strouhaný sýr a smíchejte.
- Přidejte jogurt a hořčici, osolte, opepřete a mícháním spojte do pomazánky.
- Hustotu a chuť si korigujte přidáváním jogurtu případně hořčice.
- Podávejte na křupavém, teplém pečivu.
Pokud máte rádi ostřejší chuť, tak místo plnotučné použijte dijonskou hořčici. Pokud naopak sladší, tak dejte více mrkve.
Chvilka rychlého strouhání a míchání a chutná pomazánka je na světě.
Jak se s celerem v kuchyni bavíte vy?