Počas upratovania šatníka vznikne kopa, ktorá musí ísť preč. No je hlúpe ju vyhodiť a vytvárať tak odpad. Preto sa s vami podelíme o tipy, ako sa ho zbaviť.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Svoj šatník som vo veľkom vytriedila už niekoľkokrát — a zakaždým som z neho vyhodila celkom slušnú kôpku oblečenia. Počas strednej som v skrini nahromadila obrovské kopy lacných kúskov z reťazcov s rýchlou módou; pretože som mala predstavu, že čím viac oblečenia budem mať, tým viac budem cool, budem mať svoj vlastný úžasný štýl a moje outfity sa nikdy nebudú opakovať. Pretože práve to je cieľ fast fashion — dať nám do hlavy predstavu, že čím viac oblečenia máme, tým sme viac šťastný, populárny a obľúbený.
Svoje prvé veľké triedenie som absolvovala ešte pri prechode na výšku, kedy som sa sťahovala do Bratislavy a ako cieľ som si dala, že so sebou zbalím iba oblečenie, ktoré nosím a mám rada. A tak putovali preč tri odpadové vrecia — a bola som zhrozená z toho, čo všetko som mala v skrini. I v Bratislave som svoj šatník niekoľkokrát upratala, pretože ako dnu pribúdali nové kúsky, staré museli ísť von; a poslednýkrát to bolo tesne pred sťahovaním do Zlína. Ak by ste teraz otvorili môj šatník, určite by vás zaskočilo, koľko málo sa toho dnu nachádza; no ja som s ním maximálne spokojná a každý jeden kúsok zbožňujem.
Upratovanie šatníka je super — vďaka tomu zistíte, čo všetko v skrini a v zásuvkách máte, objavíte kúsky, ktoré ste na sebe nemali už mesiace, budujete svoj štýl a celý proces pôsobí očisťujúco. Avšak na konci vznikne kopa oblečenia, ktorá musí ísť preč. Keďže len tak ho vyhodiť do koša by bola škoda, pretože ste zaň zaplatili peniaze, veci sa ešte dajú nosiť a hlavne je hlúpe takýmto spôsobom vytvárať odpad, prichádza problém ako sa zodpovedne zbaviť starého oblečenia. A ja vám dnes naň poviem riešenia.
Darovať
Ak ste vyčlenili kúsky, ktoré sú stále nositeľné, vyzerajú pekne a zachovalo, opýtajte sa súrodencov, bratrancov a sesterníc, kamarátov či susedov, či oň nemajú záujem. Možno nebudú chcieť všetko; predsa len, každý z nás má iný štýl a páči sa mu niečo iné, ale nikto nepovie nie oblečeniu zadarmo.
Predať online
Dnes už nie je vôbec ťažké predať oblečenie online — a nepotrebujete k tomu ani ovládať kódovanie, platiť niekomu za vytvorenie stránky či investovať do toho viac ako sa vám vo finále vráti. Stačí vám vlastný účet na sociálnej sieti (ktorý s veľkou pravdepodobnosťou už určite máte), spraviť pár fotiek každého kúsky a fotografie zverejniť. Samozrejme, od ceny, ktorú si určíte, a od stavu oblečenia sa bude vyvíjať aj to, za aké časové obdobie sa vám podarí všetko predať, ale toto je skvelý spôsob, ako posunúť oblečenie ďalej, a zároveň si čo-to privyrobiť.
Dať na charitu
Keďže nie každý si môže dovoliť veľké nákupy niekoľkokrát za mesiac, čisté a zachovalé oblečenie sa určite nestratí. V mnohých väčších mestách fungujú zberné miesta, kde svoje nechcené kúsky odovzdáte, alebo sú na sídliskách určené kontajnery s označením, pre ktorú charitu alebo občianske združenie oblečenie poputuje.
Recyklovať
Nie každý kúsok je však dostatočne zachovalý na to, aby ho bolo možné darovať alebo predať; no určite ho nehádžte rovno do koša. Existujú mnohé programy, ktoré oblečenie recyklujú — a jeden z najznámejších má sieť H&M. Priamo na predajni majú umiestnený kôš na zber oblečenia, kde môžete vhodiť úplne všetko; vrátane kúskov, ktoré sú roztrhané, poškodené a stratili svoju farbu alebo tvar. Oni posúdia, či je oblečenie natoľko zničené, aby mohlo byť opätovne nosené, a všetky nepoužiteľné tkaniny premenia späť na vlákno, ktoré nájde uplatnenie ako izolačný materiál.