About a month ago, you could read the article Declutter with KonMari on the blog, where I told you about Marie Kondo and her profession, along with the tidying method she invented, which is called KonMari. The first item you should start with is clothing – mainly because most people have much more clothing than they need, and it’s also easy to get rid of old pieces that you no longer wear as if you started with sentimental childhood things where you know you don’t have to have them at all, yet you can’t get rid of them.
I would like to focus more on the topic of tidying clothes. I myself have done a big cleaning up in my closet three times in the last three years – and every time full bags of clothes went out. Although among tidying books, documents, miscellaneous and sentimental things are clothes the simplest category, it can sometimes be difficult – especially if you don’t know where to start, how to proceed, what to watch out for and how to succeed. And I will tell you about it in today’s article.
Everything out
Marie Kondo also stresses that if you want to tidy effectively and properly, you must start by taking out everything from the closet. Completely everything. The hanging bars, shelves and baskets must be left empty. Only then will you see how much clothes you really have.
However, one thing I recommend doing from the beginning is that when removing things from the closet, put the same or similar pieces on one pile. If you have T-shirts both on hangers and folded, put them together. It’ll be much clearer; and having all the sweaters together makes it easier to decide which ones you want to keep and which ones can go.
Yes and no
Seeing all the clothes on one pile looks overwhelming. But you don’t have to worry. Right from the start, pick out five things you want to keep. Your favourite blouse that you could wear even every day, great-fitting jeans, flowered dress, thanks to which you can not wait for summer. Think about why you like these pieces. Mostly the answer is that you like them, you feel good in them and that it’s your style.
If you have five things you’re keeping, pick another five pieces that can certainly go away – and look for things that you haven’t worn in years, are destroyed and damaged, or they no longer fit. It’s much easier to say goodbye to clothes that you no longer have a relationship with, than to those that carry memories or feelings.
Right approach
Deciding on some pieces of clothing will be easy, while others will take a while. But it’s important that you take every single thing in your hands, hold it, and think about it.
- Do I feel good in it?
- Is it my style?
- Do I have something to wear it with?
- Is there an opportunity or event where I can put it on?
If the answers to all four questions are immediate and unequivocal yes, then you don’t have to think about anything. But surely you also have clothes in your closet that are practical, but you don’t feel comfortable in them; or things that are comfortable, but you have nowhere to wear them. But don’t make the mistake of putting such clothes on the “keep” pile immediately. Once you have spent the energy to get here, don’t step back. Rather, think about the piece again. Try it on. Think of a couple of outfit combinations to wear it with. Especially the moment you put on the piece is sometimes crucial – and it helps you to see if it’s really worth keeping it at all.
Storing
Of course, before you put your clothes back in the closet, clean the shelves and hangers from dust.
Proper folding of clothes is the key to success. When you learn how to fold T-shirts, sweaters and pants to look nice to the eye, you’ll no longer have the heart to throw something in the drawer just like that. In addition, you’ll avoid unnecessary wrinkles or “losing” pieces.
Divide the clothes that ended up in a “no” pile into three parts – pieces that have had their time a long time ago (you can hand them over a recycling centre), things you can donate to a charity (research which centre) and those you wants take clothes in your area) and those which you want to sell on Facebook, Instagram, or specialised sites, or bring them to clothes SWAP and exchange them for new pieces.
If I can give you two more tips on how to declutter your closet, the first will be to take enough time to do this and don’t hurry anywhere; and the other is to stay and not give up. As I mentioned before, decluttering can be overwhelming, and somewhere in the middle of the process you’ll get to the point where you’ll be fed up with it and you’ll want to shove everything back to your closet as it was before – but don’t do it. Take a short break and continue. The feeling of success at the end is priceless.
Pred približne mesiacom ste si na blogu mohli prečítať článok Upratovanie s KonMari, kde som vám priblížila osobnosť Marie Kondo a jej profesiu spolu so spôsobom upratovania, ktorý vymyslela, a ktorý nesie názov KonMari. Hneď prvou položkou, ktorú by ste mali pri upratovaní začať, je oblečenie – a to hlavne z toho dôvodu, že väčšina ľudí ho má oveľa viac ako potrebuje, a tiež je jednoduché zbaviť sa starých kúskov, ktoré už nenosíte, ako keby ste začali so sentimentálnymi vecami z detstva, pri ktorých viete, že ich vôbec nemusíte mať, a predsa sa ich nedokážete zbaviť.
Téme upratovania oblečenia by som sa chcela venovať viac. Ja sama som v priebehu posledných troch rokov až trikrát uskutočnila veľké upratovanie vo svojej skrini – a zakaždým von putovali plné tašky oblečenia. Hoci spomedzi upratovania kníh, dokumentov, rozmanitých a sentimentálnych vecí je kategória oblečenia najjednoduchšia, predsa to niekedy môže byť ťažké – najmä ak neviete, kde začať, ako postupovať, na čo si dávať pozor a ako uspieť. A o tom vám poviem v dnešnom článku.
Všetko von
Aj Marie Kondo prízvukuje na to, že pokiaľ chcete upratať efektívne a poriadne, musíte začať tým, že všetko zo skrine vyberiete. Úplne všetko. Tyče na vešanie, police i koše musia ostať prázdne. Len tak totiž budete vidieť, koľko oblečenia naozaj máte.
Jedna vec, ktorú už zo začiatku ale odporúčam robiť je to, že pri vyberaní vecí zo skrine dávajte rovnaké alebo podobné kúsky na jednu kopu. Ak máte tričká aj zavesené, aj poskladané, dajte ich spolu. Bude to oveľa prehľadnejšie; a keď máte všetky svetre dokopy, bude sa vám jednoduchšie rozhodovať, ktoré si chcete nechať a ktoré môžu ísť.
Áno a nie
Vidieť všetko oblečenie na jednej kope pôsobí ohromujúco. Ale nemusíte sa báť. Hneď na začiatku vyberte z kopy päť vecí, ktoré si určite chcete nechať. Obľúbenú blúzku, ktorú by ste nosili aj každý deň, skvelo padnúce rifle, kvietkované šaty, vďaka ktorým sa neviete dočkať leta. Zamyslite sa nad tým, prečo máte tieto kúsky radi. Väčšinou bude odpoveď tá, že sa vám páčia, dobre sa v nich cítite a je to vás štýl.
Ak máte päť vecí, ktoré si nechávate, vyberte aj päť kúskov, ktoré určite môžu ísť preč – a v kope hľadajte veci, ktoré ste nemali na sebe celé roky, sú zničené a poškodené alebo vám už nesedia. Je oveľa jednoduchšie sa rozlúčiť s oblečením, ku ktorému už nemáte žiaden vzťah, ako s takým, na ktoré sa viažu nejaké spomienky alebo pocity.
Správny postup
Rozhodovanie pri niektorých kúskoch oblečenia bude jednoduché, pri iných sa potrápite. Ale je dôležité, aby ste každú jednu vec zobrali do rúk, držali ju a premýšľali nad ňou.
- Cítim sa v tom dobre?
- Je to môj štýl?
- Mám to k čomu nosiť?
- Je príležitosť alebo udalosť, kde si to môžem obliecť?
Ak sú odpovede na všetky štyri otázky okamžité a jednoznačné áno, ďalej už nemusíte o ničom uvažovať. Ale určite máte v skrini aj oblečenie, ktoré je praktické, ale necítite sa v ňom najlepšie; alebo veci, ktorú sú pohodlné, no nemáte ich kam nosiť. Nespravte však chybu, že takéto oblečenie okamžite dáte na kôpku nechať. Keď už ste vynaložili energiu na to, aby ste dospeli až sem, neurobte krok späť. Radšej sa nad kúskom ešte raz zamyslite. Vyskúšajte ho. Vymyslíte pár kombinácií outfitov, ako môžete oblečenie nosiť. Hlavne moment, keď máte vec na sebe, je niekedy rozhodujúci – a pomôže vám prehodnotiť, či naozaj stojí za to, aby ste si ho odkladali.
Ukladanie
Samozrejme, ešte predtým, než začnete oblečenie ukladať späť do skrine, police a vešiaky zbavte prachu a vyčistite ich.
Správne skladanie oblečenia je kľúčom k úspechu. Keď sa naučíte, ako poskladať tričká, svetre i nohavice tak, aby vyzerali na oko pekne, už nebudete mať srdce na to hodiť niečo do zásuvky len tak. Navyše – predídete zbytočnému pokrčeniu alebo “strácaniu” kúskov.
Oblečenie, ktoré skončilo na kôpke “nie”, rozdeľte na tri kopy – kúsky, ktoré majú dobré časy už dávno za sebou (tie viete odovzdať na zbernom dvore, kde ho zrecyklujú), veci, ktoré darujete charite (v Bratislave fungujú kontajneri, kde môžete odovzdať oblečenie, ale obvolať môžete aj rôzne krízové centrá) a tie, ktoré chcete predať na skupinách na Facebooku, na Instagrame alebo špecializovaných stránkach, prípadne ich môžete so sebou priniesť na SWAP oblečenia a vymeniť ich za nové kúsky.
Ak vám mám dať ešte dva tipy, ako postupovať pri upratovaní oblečenia, tak prvým bude to, aby ste si na to vyhradili dosť času a nemuseli sa nikam ponáhľať; a druhým je zotrvať a nevzdávať sa. Ako som už spomínala, upratovanie môže byť ohromujúce a niekde uprostred cesty dôjdete do bodu, kedy toho budete mať po krk a budete mať chuť všetko naspäť hodiť do skrine tak, ako to bolo – ale nespravte tak. Dajte si krátku pauzu a pokračujte ďalej. Pocit úspechu na konci je na nezaplatenie.