Čo znamená označenie “FAIR TRADE” a prečo je dôležité?

S označením “Fair trade” sa môžeme stretnúť na banánoch, čaji, kakau alebo káve. Ale čo znamená, prečo by sme si ho mali všímať a podporovať ho, a aký má význam pre nás a pre komunity v rozvojových krajinách?

Čokoláda s nálepkou označujúcou certifikáciu Fair trade.
Označenie FAIR TRADE ste už určite niekde videli — pomerne často sa nachádza na obaloch s čokoládou a kávou alebo na produktoch, ktoré obsahujú kakao. Podľa názvu si približne vieme, odvodiť, čo v preklade znamená, no aký je skutočne jeho význam. Ako a hlavne prečo toto označenie vzniklo a čo je jeho cieľom?

Čo znamená FAIR TRADE?

Fair trade, v preklade spravodlivý/férový obchod, je označenie pre sociálne hnutie, ktoré pomáha producentom v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii. Poukazuje na udržateľnosť, dodržiavanie sociálnych a environmentálnych štandardov a presadzuje férovú cenu za produkty. Koncept vznikol po druhej svetovej vojne, no popularitu medzi širokou verejnosťou získal až v deväťdesiatych rokoch, a v posledných rokoch záujem oň iba narastá.
Najčastejšie nesú toto označenie banány, sušené ovocie, kakao, káva, čaj, cukor, orechy, ovocné šťavy, med, ryža alebo žuvačky. Nachádzať sa môže aj na bavlne — teda oblečení, alebo na kvetoch. Medzi produkty, ktoré označenie nenesú, no sú dôležitou súčasťou hnutia, je sklo, keramika, šperky, koberce, hračky, hudobné nástroje a ďalšie.

Cieľ FAIR TRADE

Cieľom Fair trade je zaručiť komunitám pestovateľov a drobných výrobcov v rozvojových krajinách lepšie obchodné podmienky. V praxi to znamená:

  • zlepšenie životných podmienok pestovateľov;
  • ochrana ich ľudských práv a ochrana detí pred zneužívaním ako lacnej pracovnej sily;
  • zaistenie kontinuity obchodných vzťahov;
  • rozvíjanie možností pre znevýhodnených výrobcov;
  • pomáhanie poskytovania spravodlivých cien za výrobky;
  • zabezpečenie dlhodobo udržateľného rozvoja komunít;
  • kontrolované používanie pesticídov a zákaz využívania geneticky modifikovaných plodín.
To úzko súvisí aj s vytváraním kampaní pre pomoc pestovateľom a za zmenu pravidiel konvenčného medzinárodného obchodu, a tiež so zvyšovaním informovanosti spotrebiteľov o skutočnosti a reálnych podmienkach ľudí žijúcich v rozvojových krajinách. Hnutie sa teda snaží pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú, tým, že nás upozorňuje na to, akým problémom čelia.

Muž z El Salvadoru — z mesta, kde nemajú prístup k čistej pitnej vode. Zdroj: unsplash.com.

Surový kakaový bôb, z El Salvadoru, z ktorého sa vyrába kakao. Zdroj: unsplash.com.

Fair Trade pre pestovateľov

Zmyslom certifikácie Fair trade je poskytnúť pestovateľom, výrobcom a remeselníkom možnosť uživiť sa vlastnou prácou. V rámci systému dostávajú za svoje produkty cenu, ktorá zodpovedá nákladom na pestovanie a výrobu. To im umožňuje dôstojné živobytie, pestujú s ohľadom na životné prostredie a ich deti môžu chodiť do školy a vzdelávať sa.
Aby ste mali obrazný príklad — predstavte si pestovateľa kakaa, ktorý má vlastné pole, o ktoré sa celý rok stará. Ak by nebolo Fair trade, tak nemá ako zistiť, akú má jeho produkt hodnotu. Nemá internet, kde by to vedel zistiť, nemá auto, aby vedel obísť ostatných pestovateľov kakaa v okolí a utvoriť si predstavu o cene, ktorú má ponúknuť. Preto ak sa k nemu dostane obchodník, často od neho kúpi jeho produkt za len zlomok ceny na burze; a túto ponuku väčšina pestovateľov prijme, lebo je to ich jediná možnosť, ako aspoň trošku zabezpečiť svoju rodinu.
No vďaka Fair trade, ktorý sa snaží združovať a vytvárať komunity pestovateľov, a pomáha im určovať spravodlivú cenu ich produktu, dostanú títo ľudia zaplatené tak, ako si zaslúžia. Tiež sú odborne školení, aby mohli zvýšiť kvalitu svojich produktov a zlepšiť podmienky pestovania, a sú súčasťou sociálnych programov pre rozvoj ich komunity.

Fair trade pre spotrebiteľov

Prevláda názor, že Fair trade výrobky sú drahšie ako tie bez označenia. To môže, ale nemusí byť pravda. Záleží, či si kúpite lacnú čokoládu, ktorá stojí pár korún, obsahuje “prázdne” suroviny a kakao z neférových zdrojov, alebo si priplatíte za čokoládu, za ktorú dostali všetci výrobcovia spravodlivo zaplatené. Ale rovnako si môžete priplatiť aj za lokálne vyrobenú čokoládu z vysoko kvalitných surovín.
Platí “čo oko nebolí, to srdce nebolí”. A pre obyvateľov rozvinutých štátov to platí obzvlášť, pretože o týchto problémoch vedia len tí, ktorí sa o situáciu v rozvojových krajinách zaujímajú a vyhľadávajú si tieto informácie. Od predajcu kávy, ktorý vykorisťuje pestovateľov a zneužíva ich, sa nikdy nedozviete jeho praktiky. A ako spoločnosť, ktorá síce má pomerne vysoké platy, no rada ušetrí každú korunu, často volíme najlacnejšie možné produkty, ktoré ale nie sú pre životné prostredie a pre ľudí spravodlivé.

Príklady produktov s označením Fair trade. Zdroj: wikipedia.org.

Prečo je Fair trade kontroverzné a kde je pravda?

Tak ako pri všetkom, aj okolo Fair trade vzniká mnoho kontroverzie. Keďže našou nevýhodou je to, že nevidíme celý proces hnutia a ako skutočne vyzerá v praxi, vznikajú pochybnosti, či to nie sú len prázdne slová. Naozaj dostanú pestovatelia toľko, koľko si zaslúžia alebo to, čo si priplatíme za produkt v domnienke, že poputuje do rozvojovej krajiny, nakoniec skončí niekomu vo vrecku?
Podľa webu fairtrade-slovensko.sk, oficiálnej organizácie spadajúcej pod Fairtrade International, ide len o mýtus. Hnutie zaručuje, že pestovatelia skutočne dostanú za svoj produkt spravodlivú cenu a fairtradový príplatok, ktorý je určený na rozvoj ich komunít.
Ale vo finále je to o tom, ako sa k tomu postavíte vy. Je lepšie kúpiť lacný čaj, ktorý na obale nenesie žiadnu informáciu o tom, že by bol z udržateľného poľnohospodárstva, alebo si priplatiť za čaj so značkou fair trade, i keď nemáte nikdy stopercentnú istotu, že daný pestovateľ dostal za svoj produkt férovú mzdu? Možno vašich pár korún navyše dokáže spraviť veľký rozdiel pre človeka, ktorý to naozaj potrebuje.