Na SimplyBerenica sa často venujeme vegánstvu a zdieľame recepty. Uvažujete aj vy nad prechodom na rastlinnú stravu? Toto je päť vecí, ktoré by ste mali vedieť.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Forky’s — ideálny príklad toho, že pri vegánstve nemusíte robiť žiadne kompromisy.
Na blogu sa venujeme téme vegánstva pomerne často a radi s vami zdieľame zaujímavé jednoduché recepty. Veríme, že sme niektorých už inšpirovali k tomu, aby do svojho jedálnička zaradil viac rastlinných jedál. No ak sa s prechodom na vegánstvo stále iba pohrávate, je pár vecí, ktoré by ste pred tým mali určite vedieť.
Vegánska strava nie je drahá
Ak sa pozriete na ceny rastlinných syrov, mliek, alternatív mäsových výrobkov a podobne, tak áno — vegánstvo sa môže zdať drahé. Ale to nie je pravda. Výrobky ako vegánsky čedar alebo burgerové fašírky, ktoré chuťou pripomínajú mäso, sú často oveľa drahšie, no netvoria základ jedálnička. Ten tvorí ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny a potraviny z nich (ako pečivo, cestoviny, ryža, ovsené vločky a podobne); a tie patria medzi najlacnejšie. A mnohé rastlinné mlieka nie sú vôbec drahé a viete si ich vyrobiť aj doma, aj jogurty sú cenovo veľmi dostupné. Tofu a lahôdkové droždie takisto.
Z vlastných skúseností môžem povedať, že bežná vegánska strava je oveľa lacnejšia ako sa zdá. To, čo akoby ušetrím tým, že staviam svoj jedálniček na zelenine a strukovinách, môžem využiť na kúpu drahších vegánskych dezertov, vegánskych nugetiek či ďalších zaujímavých potravín, ktoré chcem vyskúšať a ochutnať. No tie kupujem len výnimočne. Takže nie, vegánska strava nie je vôbec drahá.
Jednoduchý, rýchly a lacný obed — kuskus so zeleninou a tofu.
Musíte sa naučiť čítať zloženie
Kedy naposledy ste čítali zloženie výrobkov, ktoré kupujete? Viete vôbec, čo sa v jedle nachádza, najmä v tom spracovanom? Či už ste vegánmi alebo nie, pri mnohých výrobkoch by vás zloženie určite prekvapilo.
Pri mäse a mäsových výrobkoch je to jednoduché. No mlieko sa často skrýva tam, kde by ste ho vôbec nečakali. U nás máme tú výhodu, že drvivá väčšina produktov má vo svojom zložení tučným zvýraznené alergény, medzi ktoré patrí aj mlieko (pozor si dávajte na syrovátku, ktorá je tiež mliečnym produktom), takže ho nájdete takmer hneď. Vajíčka ale zvýraznené nie sú, takže tie treba “hľadať”. Čítanie zloženia sa zo začiatku zdá byť ako náročné, no po pár týždňoch sa z vás stane profík, ktorý vie zloženie očami preletieť aj za tri sekundy.
Vegánstvo automaticky neznamená zdravý jedálniček
Ak sa obávate, že po prechode na vegánstvo budete jesť už iba mrkvu a zeler a s čokoládou, hranolkami a pizzou sa môžete rozlúčiť, tak ste na omyle. Každý jedálniček môže byť zdravý i nezdravý. Najzdravší je ale vyvážený — a to viete dosiahnuť aj ako vegáni. V súčasnosti kúpite aj v bežných supermarketoch potraviny ako vegánsku zmrzlinu, čokoládu, dopriať si môžete pizzu s vegánskym syrom, burger z vegánskou fašírkou, i hranolky sú často vegánske (ale nie všetky).
Citrónový koláč — recept nájdete na blogu.
Jednoduché cestoviny s hummusom a zeleninou.
Nemusíte sa obávať o nedostatok bielkovín
Mäso som prestala jesť šesť a pol roka dozadu; a ani jediný deň odvtedy som nepočítala, či som zjedla dostatok bielkovín. A nevidím v tom zmysel, pretože svoj príjem bielkovín som nezisťovala ani keď som jedla mäso. Okrem toho, odkedy som prešla na vegánstvo, jem oveľa viac strukovín, ktoré sú bohaté na bielkoviny; a vysoký obsah bielkovín sa nachádza aj v rôznych semienkach, orechoch a orechových maslách, a ovsených vločkách, ktoré sú súčasťou každodenného jedálnička nielen mňa, ale i väčšiny vegánov.
Jediná vec, na ktorú by ste sa mali sústrediť, je dostatočný príjem vitamínu B12. Mnohé vegánske produkty sú oň obohatené, no pokiaľ si nie ste istí, či ho prijímate dosť, odporúčam doplnky stravy. A to nie len vegánom, lebo osobne si myslím, že aj mnohí nevegáni ho prijímajú málo. Tento doplnok stravy kúpite v lekárni za veľmi dostupnú cenu, a vaše telo sa vám iba poďakuje.
Postupom času je to jednoduchšie
Ak chcete počuť úprimnú odpoveď, tak áno, vegánstvo je zo začiatku pomerne ťažké. Pokiaľ si zvyknete na to, že už nemôžete jesť len tak čokoľvek, pokiaľ prekonáte to, že už nemôžete jesť niektoré vaše obľúbené potraviny, pokiaľ sa naučíte variť a pripravovať vegánske jedlá a hľadať alternatívy, tak to potrvá.
Ale nie je to nič nemožné. Je to ako s akýmkoľvek iným zvykom — kým si zvykne telo i myseľ, tak to chce čas a trpezlivosť, ale potom je to už úplne jednoduché. Ja som na vegánstvo prešla pred troma rokmi a dnes sa už nad tým vôbec nepozastavujem, pretože je to pre mňa prirodzené. Živočíšne produkty mi nechýbajú, ich alternatívy sú skvelé a ani trošičku neuvažujem o tom, že by som sa niekedy vrátila späť.