Ešte pred pár rokmi by väčšina ľudí u nás pri slove hummus videla niečo iné, ale dnes sa toto jedlo stalo nielen rozšíreným, ale aj obľúbeným a vyhľadávaním. Hummus, ktorý pochádza z Blízkeho východu a traduje sa až do trinásteho storočia, sa teší obľube aj u nevegánov. Má široké využitie — podávať ho môžete ako dip, nátierku, prílohu alebo ako súčasť teplých i studených pokrmov.
Je veľmi jednoduché si ho pripraviť doma — stačí na to len zopár surovín a pár minút času; a ak sa do toho raz dáte, už nikdy nebudete chcieť hummus z obchodu. A veľkou výhodou je aj to, že ak zvyknete kupovať hummus celkom často, vlastnou prípravou predídete zbytočnému odpadu; obzvlášť, ak cícer kúpite v bezobalovom obchode.
Klasický hummus
príprava 5 min náročnosť 1/5
Má nielen široké využitie, ale tiež môžete byť kreatívni pri jeho príprave. Ukážeme vám recept na klasický hummus, ale vy doň môžete pridať olivy, paradajky (sušené alebo čerstvé), papriku, avokádo alebo akúkoľvek inú zeleninu. Pohrať sa môžete aj s korením — a vyskúšať sladkú papriku, kari, chilli či rôzne bylinky.
Ingrediencie
- 250 g uvareného cíceru (alebo 1 konzerva)
- 1 PL tahini
- 1 malý strúčik cesnaku
- 2 PL olivového oleja
- 2 PL vody
- šťava z jedného citróna
- soľ, čierne korenie, mletá rasca
Postup
- Do mixéru dajte tahini a citrónovú šťavu a mixujte približne 30 sekúnd. Zoškrabte zo strán mixéra mixujte ďalších 15-30 sekúnd.
- Pridajte olivový olej, korenie a nadrobno nakrájaný cesnak, opäť poriadne zmixujte dokopy.
- Cícer poriadne opláchnite a mierne osušte. Pridajte k ostatným surovinám a mixujte, pokiaľ nebude hummus krémový. Počas mixovania pridávajte vodu podľa potreby, až kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu.
- Dochuťte soľou a čiernym korením, pri podívaní môžete vrch pokvapkať olivovým olejom a citrónovou šťavou.