Sdílené knihovny a jejich místo v minimalismu

Dva z rysů minimalismu jsou nehromadění věcí a jejich sdílení. Sdílené knihovny velmi jednoduchým způsbem oba spojují a jsou příkladem, kde mají opravdu smysl.
text: Pavel — fotografie: Pavel & Berenika
Myšlenka sdílení knih je jedna z těch opravdu smysluplných. Sdílet se dá spousta věcí, ale tady je to přirozené. Člověk co rád čte se lehce dostane k téměř neomezené zásobě knih zdarma. Můžete je najít random v bývalých telefonních budkách, na nádražích, dokonce i ve fast foodu. Ačkoliv je to relativně mladá záležitost, stihla se už ohromně rozšířit. A i když ve sdílených knihovnách nenajdete zrovna poslední severský bestseller či serii o Harrym Potterovi, tak své místo pod sluncem a své fanoušky si našly.
Knihu si můžete půjčit a vrátit, vzít si ji na časově neomezenou dobu. Přečíst si ji třeba cestou ve vlaku a vložit ji do uplně jiné budky na druhé straně republiky. Knihy ovšem můžete také přinést. Máte doma knihy, které jste už přečetli a teď už je jejich primárním účelem chytání prachu? Tak proč je neposlat dál? Vám se uvolní trocha prostoru a někdo jiný se potěší ze skvělého počtení.

Jak to všechno začalo?

Todd Herbert Bol. Jméno tohoto muže je za tímto vším. Je zakladatelem Little Free Library, globální veřejné neziskové organizace pro knihovny. Byl to právě on, kdo v roce 2009 ve Wisconsinu postavil první takovou knihovnu. Udělal to jako vzpomínku na jeho matku, která byla učitelkou a vášnivou čtenářkou. Její knihy také jako první vložil do knihovny. Použil dřevo, které mu zbylo po stržení starých vrat jeho garáže a bylo mu líto ho vyhodit. V tu dobu asi vůbec netušil, že umístěním této knihovničky na jeho dvorku spustí lavinu, která se rozšíří po celém světě.
“Opravdu věřím v malé sdílené knihovny v každé ulici a knihu v každé ruce. Věřím, že lidé mohou opravit svá sousedství, vylepšit své komunity, rozvíjet systémy sdílení, učit se jeden od druhého a vidět, že mají na této planetě lepší místo k životu.“

Todd H. Bol
Tyto malé knihovničky stojí v policejních stanicích v Los Angeles, na zastávkách metra v New Yorku, v nemocnicích v Irsku, v uprchlickém táboře v Ugandě nebo na školním dvoře v Jižním Súdánu. Podle dat z roku 2018 je v 88 zemích více než 75 000 malých sdílených knihoven. Todd Bol zemřel v roce 2018, jeho dílo a odkaz však zůstávají v každé této knihovně.
Číst dál: Bez papíru

Jaké jsou možnosti u nás?

Asi nejznámějšími jsou v České republice KnihoBudky. Tento projekt vznikl v létě 2013 a byl financován z programu Think Big! od společnosti O2. Původním cílem bylo přestavět sedm starých telefonních budek na malé veřejné knihovny. První KnihoBudka byla slavnostně otevřena 9. ledna 2014 v areálu pražské nemocnice IKEM.
V současnosti projekt KnihoBudka zbudoval cca 90 realizací. Do akce se však zapojili i dobrovolníci z jiných měst nezávisle na původním projektu, často ve spolupráci s lokálními knihovnami. Těchto knihovniček jsou stovky po celé republice. Jejich seznam a spolu s ním i mapu naleznete na webu Knihobudka.cz.
Druhým větším projektem je Kniha do vlaku. Ta je projektem více než stovky knihoven v České republice, ke kterému se postupně přidávají knihovny v Polsku a na Slovensku. Kniha do vlaku vznikla v roce 2014 v Městské knihovně v Mikulově. Vedoucí knihovny dostala za tento projekt ocenění Knihovna roku 2015 – významný počin.
Na Slovensku funguje velmi příjemný projekt Ďakujem sused. Za jeho realizací stojí občanské sdružení METRO z Martinu. Budky nebo knihovničky jsou velmi osobitého vzhledu a každá je originálem. Tento projekt je velmi blízký původní myšlence Little Free Library. Nenabízí jen sdílenou knihovnu, ale také vybízí ke zlepšování okolí a vztahů v místní komunitě. Je dovoleno nechávat v knihách odkazy nebo krátké recenze. Případně, a to je báječné, nechat v budce nějakou sladkost nebo jiné překvapení pro toho, kdo příjde po vás
Vyzkoušeli jste už vy některou ze sdílených knihoven?