5 tipů na ekologičtější květiny a kde je sehnat

Že za krásou řezaných květin se skrývá mnoho nehezkého jsme už nakousli. Jaké jsou však možnosti potěšit se hezkou květinou, která za sebou nenechala negativní stopu?
text: Pavel — fotografie: unsplash.com
Když jsem psal článek o řezaných květinách, tak mě napadla myšlenka, že není úplně ideální něco pohanit, proti něčemu se vymezit, ale nenabídnout alternativu. Hlavně proto jsem se rozhodl udělat místo jednoho článku rovnou sérii.
V tomto článku tak ukážu pár možností, kam se porozhlédnout, když zrovna nechceme, aby naše kvetina přeletěla půl planety, za jejím vypěstováním byla dětská práce a zůstala znehodnocená krajina.
Variant je více, základem může být koupě certifikovaných nebo fair trade květin.

Květiny s certifikátem

První možností, která není sice úplně ideální cestou, ale může být prvním krokem, je kupování certifikovaných květin.
Základní a nejrozšířenější certifikát, se kterým se u květin můžeme setkat, je Fair Trade. Dalšími mohou být GLOBAL G. A. P. nebo Milieu Project Sierteel.
Fair Trade pomáhá tomu, že lidé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky, dostávají spravedlivou mzdu za svou práci. Za své produkty pak dostanou spravedlivou výkupní cenu. Dětská práce je zakázána a velmi přísně postihována. Samozřejmostí je pěstování s ohledem na životní prostředí. Poznáte je podle modrozelené známky, kterou spravuje organizace Fairtrade International. Aby byla zajištěna nezávislost kontroly, na dodržování standardů certifikace dohlíží třetí strana — firma Flo-Cert.
Fair Trade květiny jsou stále dostupnější, i když to vůbec nebylo pravidlem. Místní květinářství je spíše zatím stále objevují. Kdo však v tomto ohledu hraje prim, jsou velké potravinové řetězce, např. LIDL nebo Kaufland. V nabídce online prodejce Florea.cz naleznete Fair Trade růže.

Hrnkové květiny

Květina v hrnečku nebo květináčku je ideální dárek pro každého, kdo netouží po květině, která mu za pár dnů zvadne. Takové květiny i rostliny přežijí hodně dlouho a také si k vám najdou cestu, protože se o ně budete muset starat. I zde je primárně na výběr mezi rostlinami, které k nám doputovaly ze všech koutů světa. No téměř každé květinářství dokáže nabídnout i ty, které jsou lokální a sezónní.
Dál je u hrnkových květin i jistý fun factor, kdy si můžete květináč měnit dle místa kam květinu umístíte. Trochu pozor je potřeba dát při výběru. Některé květiny se umí pořádně rozrůst a malá roztomilá kytička v květináčku vás může časem nemile překvapit.
Samostatnou kapitolou mohou být rostlinky, které si pěstujeme pro nějaký užitek, jako třeba léčivky nebo bylinky. Ty si ale časem zaslouží svůj článek.
Číst dál: “Krása” řezaných květin a co se za ní skrývá

Pěstování vlastních květin

K domácímu pěstování květin nebo rostlin toho není zas tak moc potřeba. S pár základními věcmi a návodem třeba z internetu se do toho může pustit každý. Můžete si koupit semínka, pohledat v přírodě. Můžete zasadit a nechat rozrůst například lísteček fialky, což je oblíbená kratochvíle mojí mamky. Nebo já si rád “pěstuji” pecku z avokáda.
Začátky určitě nebudou lehké. Stane se, že první pokusy skončí záhy, ale když vytrváte, tak se to povede. No a pocit z vlastnoručně odpěstované kvetoucí rostlinky, která zkrášlí váš dům, byt či kancelář, je k nezaplacení.

Lokální květinové farmy

Květinářství mělo v Čechách dlouholetou tradici a čeští zahradníci v 19. století v rámci monarchie, ale i v dalších evropských zemích měli dobré jméno. Po válce a za dob minulého reži­mu ještě české květinářství alespoň přežívalo. Po roce 1989 však poma­lá transformace, privatizace a nevyřešené vlastnické vztahy zapříčinily oslabení tuzemských květinářů. Toho využily silné zahraniční firmy a s jejich širokým sortimentem a nízkými cenami pak lehce vytlačily domácí výrobce z trhu.
Aktuálně je v Česku a na Slovensku několik větších sezónních květinářství a pár farem, které pěstování květin obnovují. Zpravidla pěstují v sezóně, v malém množství a ekologicky.
Základní pomůckou při hledání lokální květinové farmy může být krásná mapa, kterou zpracovala paní Gabriela Kyšová, z květinové farmy Ze záhonku.

Louka

Na kvě­ti­no­vých lou­kách, do je­jichž vý­vo­je člo­věk ne­za­sa­hu­je, na­jde­te až ně­ko­lik set dru­hů květin. Sta­čí se na pro­cház­ce po­řád­ně roz­hléd­nout a zjis­tí­te, že krá­sa je všu­de ko­lem.
Kytice, kterou si natrháte a ozdobíte si jí vaše obydlí, bude přesně podle vás. Žádné pravidla, jen vy a vaše představivost. A nejde jenom o květiny. Takovou home-made kytici si můžete upravit třeba větvičkami, co cestou najdete.
Ať už zvolíte kteroukoliv variantu z tohoto článku, pokaždé to bude krok dobrým směrem. Zátěž, kterou představují řezané květiny, jde zmírnit a možnosti nejsou nikterak nákladné ani náročné.
A která z variant se zamlouvá vám nejvíce?
Sleduj nás na Instagrame