I recently wrote to you about the amazing uses of coconut oil as well as its benefits and disadvantages, and at the end I mentioned that if you were interested, I would show you the cosmetic products that I have made myself. Your answers made me very happy, that’s why I’m coming here with the first DIY so soon – and it will be a tutorial how you can make a body butter.
I’ve created this “recipe” more or less by myself, but it was based on a video that Lauren from Trash Is For Tossers published three years ago. The video itself says that the ratio of individual ingredients can be customized according to own needs. There are two reasons why I decided to adjust my recipe – I did not want to run around Bratislava for cocoa butter and sweet almond oil that would be sold in glass; but from the beginning I wanted to use more shea butter.
And here is my result.
My base was shea butter – I bought it in my local drugstore. It’s organic, unrefined, and a two hundred-mililiters package cost me 9.49 €.
Shea butter is a yellow fat that consists of six fatty acids. At room temperature it is stiff and dense. Naturally, it contains vitamins A, E, and F and SPF 6. It, thanks to fatty acids and vitamin, calms dry or burned skin, reduces its redness, supports natural collagen production, and prevents wrinkles and stretch marks, soothes irritated skin after shaving, and since it does not contains any chemicals, is also suitable for children; but most importantly, it hydrates the skin deeply and for a long time.
I have already mentioned the benefits of coconut oil – I also noted that it is not suitable for acne prone skin, because it can clog the pores. Well, since I knew from the beginning that I would not use the butter on my face, I decided to add a small amount of coconut oil to it, too.
The last ingredient is an orange essential oil. I have mentioned several times that I don’t really like beauty products that smell, but I could not resist it here. Although shea butter has a beautiful nutty aroma, coconut oil smell (of course) as the coconut, and together it is a very nice combination, I just want to add a touch of freshness to the butter. And here I don’t mind the aroma of oranges – I adore it.
I did not follow any specific tutorial while making this, and I pretty much eye-balled the ingredients – but at the end, I used three tablespoons of Shea Butter to three teaspoons of coconut oil, and I added fifteen drops of orange essential oil.
I did not warm up this mixture and it was not necessary. With the electric whisk (you can use the mixer too, it does not matter) I mixed all three ingredients together and I whisked them until a beautifly whipped butter was created.
I moved the butter into a small glass container that is airtight, and I bought it some time ago in IKEA in a pack of three.
Although I do not use it on my face, it is excellent for soothing dry or irritated skin – in the area of elbows, knees or heels, and after shaving. It hydrates the skin for a long time and leaves it noticeably soft and smooth.
Since the butter consists mainly of shea butter, which is naturally very tough, it is harder to rub it into the skin – but by a tip from my dear Johanka I put it on a damp place and it really helps.
I fell in love with this product very quickly and I surely recommend it!
Nedávno som vám písala o úžasných využitiach kokosového oleja, rovnako ako o jeho benefitoch i nevýhodách, a v závere som spomenula, že ak by ste mali záujem, ukázala by som vám kozmetické produkty, ktoré som si vyrobila sama. Potešili ma vaše odpovede, práve preto s hneď prvým DIY postupom prichádzam tak skoro – a bude to teda postup, ako si aj vy môžete spraviť telový krém alebo maslo.
Tento “recept” som si vymyslela viac-menej sama, no vznikol na základe videa, ktoré pred troma rokmi zverejnila Lauren z blogu Trash Is For Tossers. Sama vo videu hovorí, že pomer jednotlivých ingrediencií je možné prispôsobiť podľa vlastných potrieb. Sú dva dôvody, prečo som sa rozhodla si recept upraviť – jednak sa mi nechcelo naháňať po celej Bratislave za kakaovým maslom a mandľovým olejom, ktoré by boli predávané v skle; no od začiatku som chcela použiť viac bambuckého masla.
A tu je teda môj výsledok.
Mojim základom bolo bambucké maslo – to som kúpila v drogérii DM. Je bio, nerafinované a dvestomililitrové balenie ma stálo 9.49 €.
Bambucké maslo je tuk žltej farby, ktorý pozostáva zo šiestich mastných kyselín. Pri izbovej teplote je tuhé a husté. Prirodzene obsahuje vitamíny A, E a F, a ochranný faktor 6. Práve vďaka mastným kyselinám a vitamínom upokojuje suchú alebo spálenú pokožku, znižuje jej začervenanie, podporuje prirodzenú produkciu kolagénu, a teda predchádza vráskam a striám, upokojuje iritovanú kožu po holení, a keďže neobsahuje žiadne chemikálie, je vhodné aj pre deti; no hlavne hydratuje pokožku do hĺbky a po dlhú dobu.
Benefity kokosového oleja som už spomínala – no tiež som poznamenala, že nie je vhodný na pleť so sklonom k akné, pretože môže upchávať póry. No keďže som zo začiatku vedela, že maslo nebudem používať na tvár, rozhodla som sa doň pridať aj malé množstvo kokosového oleja.
Poslednou zložkou je esenciálny olej s vôňou pomaranča. Už niekoľkokrát som spomínala, že kozmetiku, ktorá vonia, veľmi nemusím, no tu som nevedela odolať. Hoci bambucké maslo má krásnu orechovú vôňu, kokosový olej vonia (pochopiteľne) za kokosmi, a spolu je to veľmi príjemná kombinácia, jednoducho som maslu chcela dodať svieži nádych. A tu mi vôňa pomarančov nielenže neprekáža – zbožňujem ju.
Nepostupovala som podľa žiadneho postupu a jednotlivé ingrediencie som dodávala viac-menej od oka – no nakoniec som použila tri polievkové lyžice bambuckého masla k trom čajovým lyžičkám kokosového oleja, a pridala som pätnásť kvapiek pomarančového oleja.
Túto zmes som nezohrievala a ani to nebolo potrebné. Elektrickou metličkou (použiť môžete aj mixér, je to úplne jedno) som všetky tri zložky zmiešala dokopy, a šľahala ich dovtedy, pokiaľ nevzniklo nádherne nadýchané maslo.
Maslo som premiestnila do malej sklenenej nádoby, ktorá je vzduchotesná, a už dávnejšie som ju kúpila v trojbalení v IKEA.
Maslo síce nepoužívam na tvár, je vynikajúce na upokojenie suchej alebo podráždenej pokožky – teda v oblasti lakťov, kolien alebo piat, a po holení. Pokožku hydratuje po dlhú dobu a zanecháva ju citeľne hebkú a jemnú.
Keďže maslo pozostáva najmä z bambuckého masla, ktoré je prirodzene veľmi tuhé, ťažšie sa zapracúva do pokožky – no na tip od drahej Johanky ho nanášam na navlhčené miesto, a skutočne to veľmi pomáha.
Veľmi rýchlo som si tento produkt obľúbila a určite vám ho len odporúčam!