First and foremost – of course, I’m not forcing anyone to think that they MUST be a minimalist. Nobody has to be. But over the past few months (or last year), I’ve started to focus on minimalism more than ever before – and trust me when I say I’ve seen more than a hundred different videos and read the same number of articles on this topic. This lifestyle has impressed me immensely and I still can’t get enough of it.
Therefore, I think that everyone should be a minimalist – at least in a certain form. The minimalism is not about living in a small flat between bare walls, sleeping on a mattress laid on the floor and having a wardrobe consisting of two T-shirts and one trousers. Even if such a living style suits someone, it doesn’t mean that that’s perfect minimalism. But about that another time. Today, I want to tell you why I think each of us should be a minimalist.
For yourself
Minimalism eliminates unnecessary stress. If you’re always looking for something, you don’t know where you put something and you simply lose track of what you own, it’s a clear sign that you need to clean up your room or home. Only a few can work and concentrate on important things when they have everything covered by uselessness. A mess not only creates anxiety because it causes chaos, but makes life difficult overall – one then has too many things to clean around; as clothes that often only take up space in the closet, books, photo frames, and decorations that collect dust, or all the useless things we’re hiding in the cupboards to keep them out of the way.
Minimalism helps to shift attention to what matters. With this lifestyle, which is based on just possessing what we really need, we see only the things that are a priority. It greatly simplifies the search for things (because you can’t lose something when you don’t have a place to lose it) and evokes a feeling of lightness and airiness.
For the planet
We are a consumer society. And when I look around, I’m sick of how far we got. Instead of what’s important, we focus on how many things we own, and especially – whether we own more than the people around us. We have hundreds of things that we only keep if somehow a situation when we need it comes. Because it was given to us ten years ago and we don’t want to break their heart by throwing it away or giving it to someone elser (although we’re fully aware that person doesn’t even remember that they ever gave us that).
Minimalism means not buying useless stuff. Therefore – buying only what we really need. Which then, of course, reduces demand. If we all stopoed buying so many clothes, the fast fashion chains would have to reduce the amount they produce because we wouldn’t be so interested, and the water and cotton consumption would be reduced. If we stopped buying so much food, half of the refridgerator wouldn’t end up in the bin every week because we can’t eat it all. If interest in many products were reduced, they wouldn’t end up in the landfill (because they wouldn’t have been made) and wouldn’t harm the environment and our planet.
For the future
The fewer things we buy, the less money we spend. And what does that mean? That this saved money can be invested in something more important. As is quality clothing that has been ethically made. Products for everyday use in kitchen or bathroom that are from renewable sources. Things that don’t break down after the second use. But especially we can use them for experiences. To travel the world, visit interesting countries and cities, museums and galleries, concerts and theaters.
Having fewer things also offers more space to focus on what we care about – such as hobbies or a dream career. But following the previous point – thanks to minimalism we can at least help our planet a little. And it needs it.
V prvom rade – samozrejme, nejdem nikoho nasilu presviedčať, že MUSÍ byť minimalistom. Nikto ním byť nemusí. No za posledné mesiace (respektíve za posledný rok) som sa minimalizmu začala venovať viac ako kedykoľvek predtým – a verte mi, keď poviem, že som videla viac ako sto rôznych videí a čítala rovnaké množstvo článkov zameraných na túto tému. Tento životný štýl ma nesmierne nadchol a stále sa ho neviem nabažiť.
Preto si myslím, že každý z nás by mal byť minimalistom – aspoň teda do určitej formy. Minimalizmus totiž nie je o tom bývať v malom byte medzi holými stenami, spať na matraci položenom na zemi a mať šatník pozostávajúci z dvoch tričiek a jedných nohavíc. Hoci aj takýto štýl žitia niekomu vyhovuje, neznamená to, že je to dokonalý minimalizmus. Ale o tom inokedy. Dnes vám chcem povedať, prečo si myslím, že každý z nás by mal byť minimalistom.
Pre seba
Minimalizmus odstraňuje zbytočný stres. Ak večne niečo hľadáte, neviete, kde ste to dali a jednoducho strácate prehľad o tom, čo vôbec vlastníte, je to jasný náznak toho, že potrebujete svoju izbu alebo domov poriadne upratať. Len málokto dokáže fungovať a sústrediť sa na dôležité veci, keď má všetko zahádzané zbytočnosťami. Neporiadok nielenže vytvára pocit úzkosti, pretože spôsobuje chaos, ale sťažuje život celkovo – človek má potom príliš veľa vecí, ktoré musí dookola iba upratovať; ako oblečenie, ktoré často iba zaberá miesto v šatníku, knihy, fotorámčeky a dekorácie, ktoré zbierajú prach, či všetky zbytočnosti, ktoré radšej schováme do skriniek, aby sme ich nemali na očiach a nemuseli sa s nimi zaoberať.
Minimalizmus pomáha presunúť pozornosť na to, na čom záleží. Vďaka tomuto životnému štýlu, ktorý je založený na tom vlastniť len to, čo naozaj potrebujeme, máme rovno na očiach veci, ktoré sú prioritou. Výrazne zjednodušuje hľadanie vecí (lebo sa nemôže stať, že niečo zapotrošíte, keď to nemáte kam zapotrošiť), a evokuje pocit ľahkosti a vzdušnosti.
Pre planétu
Sme konzumná spoločnosť. A keď sa pozriem okolo seba, až mi je zle z toho, ako ďaleko sme sa dostali. Namiesto toho, čo je dôležité, sa sústredíme na to, koľko vecí vlastníme, a hlavne – či toho máme viac ako ľudia okolo nás. Máme stovky vecí, ktoré držíme len preto, keby náhodou prišla príležitosť, keď to budeme potrebovať. Pretože nám to pred desiatimi rokmi niekto dal a nechceme mu zlomiť srdce tým, že to vyhodíme alebo posunieme ďalej (hoci sme si plne vedomí toho, že daná osoba si ani náhodou nepamätá, že nám niekedy niečo také kúpila).
Minimalizmus znamená nekupovanie zbytočností. Teda kupovanie len toho, čo nám naozaj treba. Čo následne, pochopiteľne, znižuje dopyt. Ak by sme všetci prestali kupovať toľko oblečenia, reťazce s rýchlou módou by museli znížiť množstvo, ktoré produkujú, pretože by o to nebol taký záujem, a znížila by sa spotreba vody a bavlny. Ak by sme prestali kupovať toľko jedla, neskončila by chladničky každý týždeň v koši iba preto, lebo to nestíhame jesť. Ak by sa znížil záujem o mnohé produkty, neskončili by potom na skládke (lebo by ani neboli vyrobené) a nepoškodzovali životné prostredie a našu planétu.
Pre budúcnosť
Čím menej vecí kupujeme, tým menej peňazí míňame. A čo to znamená? Že tieto ušetrené peniaze môžeme investovať do niečoho dôležitejšieho. Ako je kvalitné oblečenie, ktoré bolo eticky ušité. Výrobky na každodennú potrebu do kuchyne alebo kúpeľne, ktoré sú z obnoviteľných zdrojov. Veci, ktoré sa nerozpadnú po druhom použití. Ale hlavne ich môžeme použiť na zážitky. Na cestovanie po svete, navštevovanie zaujímavých krajín a miest, múzeí a galérií, koncertov a divadiel.
To, že vlastníme menej vecí, tiež ponúka väčší priestor na to sústrediť sa na to, na čo nám záleží – ako sú koníčky či vysnívaná kariéra. No nadväzujúc aj na predošlý bod – vďaka minimalizmu môžeme aspoň trošku pomôcť našej planéte. Ktorá to potrebuje.