Animal testing is something that we’re slowly leaving in the past. Many brands claim that they stopped testing their products or individual ingredients on living creatures, and the harsh conditions that are the reality for more than 115 million animals are becoming an interest to more and more people.
But this term is often misused and confused with others, or more so – many people aren’t quite sure about what it means when products are cruelty-free, when they are vegan and when they are natural.
Cruelty-free
Since 2004, in the European Union is a law under which cosmetic brands can’t test products on animals; and this law was extended in 2013 by a regulation prohibiting the testing of used ingredients and substances. Companies cannot bypass the law by testing outside the EU and importing products either.
All cosmetic products that we find in drugstores or beauty stores are not tested on animals. However, the problem is that many brands sell their products in China, where animal testing is required for safety – and although the brand itself doesn’t test their products, the company in charge of controlling all imported products is required to do so; which implies that these brands are actually tested and therefore can’t be considered cruelty-free.
Vegan-friendly
Vegan cosmetic products don’t contain any substances and ingredients of animal origin – such as honey, beeswax, royal jelly, colours obtained by grinding insects, fish scales (used in eye shadows), animal fats and so on. Thus, products that are labeled as vegan don’t contain components from live or dead animals.
Natural Beauty
Natural beauty products don’t contain any synthetic substances. This doesn’t mean that all ingredients are organic, non-toxic or irritating – although brands producing only natural cosmetics focus on ensuring that products meet the highest standards. Under natural beauty falls also clean natural beauty that doesn’t contain any coloring agents, formaldehyde, parabens or perfumes. But natural cosmetics can also use animal products such as beeswax, milk or honey.
Certificates
Look for certificate labels on the products to ensure that products and brands aren’t tested on animals or they’re vegan friendly. The best are:
- Leaping Bunny – these brands don’t test products or ingredients on animals, nor do they sell their products in China,
- Vegan Society – the certificate ensures that products don’t contain any animal ingredients,
- Soil Association – products don’t contain genetically modified ingredients, phthalates, synthetic substances, controversial chemicals, parabens, dyes or fragrances.
However, the fact that a brand doesn’t have a certificate doesn’t mean that we shouldn’t trust them when they claim that they don’t test on animals. The certification process takes several months, is quite hard and, of course, they have to pay for it; and thus it’s much easier for many manufacturers to write that they’re cruelty-free, use only vegan or natural substances than to pay for a certification. Blind believing is also not the best. If you’re not sure whether a brand is testing on animals, check the Cruelty-Free Kitty page; if you want to know if all the ingredients are vegan, check the composition (which is either on the product or on their site) – if you don’t know what the ingredient even is and where it comes from, I recommend biooo.cz. It’s in Czech, but you can easily translate it!
Testovanie na zvieratách je niečo, čo pomaly nechávame v minulosti. Mnohé značky prehlasujú, že prestávajú testovať svoje produkty alebo jednotlivé zložky na živých tvoroch, a kruté podmienky, ktoré sú realitou pre viac ako 115 miliónov zvierat, začínajú zaujímať čoraz viac ľudí.
No tento pojem je často nesprávne používaný a zamieňa sa s inými, respektíve mnohí ľudia nemajú úplne jasne v tom, čo znamená, keď sú produkty netestované, keď sú vegánske a keď sú prírodné.
Netestovaná na zvieratách
V Európskej únii platí od roku 2004 zákon, podľa ktorého nesmú kozmetické značky testovať produkty na zvieratách; a tento zákon bol v roku 2013 rozšírený o nariadenie zakazujúce testovať aj používané zložky a látky. Spoločnosti nemôžu obísť zákon ani tým, že budú testovať mimo EÚ a výrobky dovážať.
Všetky kozmetické produkty, ktoré nájdeme v drogériách alebo takto zameraných obchodoch, sú netestované. Avšak problém je v tom, že mnohé značky predávajú svoj tovar aj v Číne, kde je testovanie na zvieratách vyžadované v rámci bezpečnosti – a teda hoci samotná značka produkty netestuje, spoločnosť poverená kontrolou všetkých dovážaných produktov to má za povinnosť; z čoho vyplýva, že tieto značky sú testované a nepovažujú sa za cruelty-free.
Vegánska kozmetika
Vegánske kozmetické produkty neobsahujú žiadne látky a zložky živočíšneho pôvodu – ako je med, včelí vosk, materská kašička, farby získavané mletím hmyzu, rybie šupiny (používajú sa v očných tieňoch), živočíšne tuky a podobne. Výrobky, ktoré sú označené ako vegánske, teda neobsahujú zložky zo živých alebo mŕtvych zvierat.
Prírodná kozmetika
Prírodná kozmetika neobsahuje žiadne syntetické látky. To síce neznamená, že sú všetky zložky organické, netoxické alebo nedráždia – i keď značky vyrábajúce iba prírodnú kozmetiku sa sústredia na to, aby produkty spĺňali najvyššie štandardy. Pod prírodnú kozmetiku patrí aj čistá prírodná kozmetika, ktorá nepoužíva žiadne farbivá, formaldehyd, parabény alebo parfumy. Prírodná kozmetika ale môže používať aj živočíšne produkty ako je včelí vosk, mlieko alebo med.
Certifikáty
Na produktoch teda hľadajte certifikáty, ktoré zaručia, že výrobky a značky netestujú na zvieratách alebo sú vegánske. Tie najlepšie sú:
- Leaping Bunny – tieto značky netestujú na zvieratách ani produkty, ani zložky, a ani nepredávajú svoje produkty v Číne,
- Vegan Society – certifikát zaručuje, že produkty neobsahujú žiadne živočíšne zložky,
- Soil Association – produkty neobsahujú geneticky upravené zložky, ftaláty, syntetické látky, kontroverzné chemikálie, parabény, farbivá alebo vône.
Avšak to, že nejaká značka nemá certifikát, neznamená, že nemáme veriť ich prehláseniu, že netestujú na zvieratách. Proces certifikovania trvá niekoľko mesiacov, je pomerne náročný a, samozrejme, sa zaň platí; a teda je pre mnohých výrobcov oveľa jednoduchšie napísať, že netestujú, používajú iba vegánske alebo prírodné látky, ako si platiť za certifikáciu. Slepo veriť tiež nie je najlepšie. Ak si nie ste istí, či značka testuje na zvieratách, pozrite si stránku Cruelty-Free Kitty, ak chcete vedieť, či sú všetky zložky vegánske, skontrolujte zloženie (ktoré je buď na produkte alebo na ich stránke) – ak neviete, čo daná zložka vôbec je a odkiaľ pochádza, odporúčam biooo.cz.