The first place I started “practicing” zero waste was the bathroom. And this is what I recommend you to start with – because we use a lot of disposable products in the bathroom, which you can easily and quickly replace with an alternative that lasts longer and is made of a material that is more sustainable and nature-friendly.
So in today’s article I’ll show you what’s on my bathroom shelf – and where you can buy individual products and things, or how you can make them.
And I hope I didn’t forget anything.
Although I have already made a separate article about this topic (if you haven’t read it, click here), I’ll summarize everything here. I’m still faithful to the Mylo brand – because it’s vegan, natural, cruelty-free and all products are packaged in compostable, glass or returnable packaging. Everything that I have tried so far surprised me and I was very satisfied with it. The price may seem to be more expensive to someone, but believe me – you pay for first class quality.
Twice in a row, I had carbon soap for problematic skin, now I use “Slnko v sieti” (The sun in a net) that is on sensitive skin and contains pot marigold. I wanted to try some other Mylo soaps, as the selection is quite decent; and this is what I fell in love with. It’s incredibly soft and smells beautiful. But I remain faithful to the facial serum for oily skin “Ako vánok“ (As a breeze) that my skin has not only got used to but adores it just like me – and changes can be seen. You can buy both products at mylo.sk or in selected zero waste stores in Slovakia.
I use coconut oil to remove eye makeup (I only recommend, it removes the mascara in a second and it doesn’t burn the eyes), which I buy in a local drugstore. About once a week I reach for a lip scrub – it’s made of only cane sugar and coconut oil in 4:1 ratio, I add a few drops of orange essential oil to create a scent. My favourite is also a face mask from bicarbonate soda and the water, which I apply to my face whenever a redness or a pimple begins to appear – and the next day there’s no problem. More detailed recipes for both products can be found here; and aluminum packaging is from U Dobrožrúta, my local zero waste store, but similar can be found on prijemneveci.sk or on Amazon.
I have had a silicone brush for a couple of years (I bought it at H&M, but they no longer sell it), and although I don’t use it every day, it helps me cleanse my skin whenever I feel it needs it – after having a makeup on for the whole day. After cleaning my face, I apply the soap again, which I massage into the skin with a circular motion and then wash it off. In addition to cleansing the skin, it will loosen it, improve the circulation and remove all the dirt.
The Bamboo Toothbrush by Ecoheart is my another love. If you want a sustainable alternative, reach for this one. It fits nicely in hand, has nylon bristles and a bamboo body (the article about plasitc vs. bamboo toothbrushes will be up soon). By buying a brush also supports nonprofit projects – and I got it in our local drugstore.
I have been making the toothpaste by myself for a year now – according to a recipe by Lauren Singer, which I came across before I even became interested in zero waste. The paste consists only of coconut oil, which is naturally antibacterial, detoxifying and anti-inflammatory, and bicarbonate soda in 2:1 ratio; and peppermint or spearmint essential oil gives it a fresh taste (you can get the oils on Amazon).
I use regular soap instead of shower gels. This is from my local drugstore and is only packed in paper. I quickly and easily got used to not using a liquid gel and I’m not going back to them.
Since the beginning of this year, I have been using a shampoo bar “Svieže ráno” (Fresh morning) by Musk, which is for oily hair – and I keep wondering why I didn’t start using it earlier. It has a wonderful fresh scent, is cruelty-free, vegan and you can buy it in a paper packaging – either on musk.sk, on various sites with zero waste stuff or natural cosmetics, or in multiple package free stores. I’m extremely happy with it, it lathers beautifully and lasts VERY long.
Since I try to prolong the interval between hair washing (because I once had to wash my hair every other day and I was thinking about washing it every night, since it was so oily, but then I realized it wasn’t quite okay and I’m trying to change it – I wash my hair every fourth or fifth day at the moment), but sometimes it can’t do without a dry shampoo. Of course, I replaced it with a package-free alternative – and I make it myself. The basis is corn starch that absorbs grease; but since my hair is fairly dark, I add some cocoa powder to it, which not only darkens the powder, but also gives it a beautiful smell that lasts all day.
A hair brush with a wooden handle and bristles can’t be missing; I bought mine in Tesco, but you can get it in many stores for basic supermarkets to specialized zero waste sites.
Cotton buds are something I try to restrict using – because we all know we shouldn’t put them in our ears. But sometimes you can’t go around without them and they’re a handy assistant to removing smudged mascara or lipstick. We replaces those disposable by copostable ones that are made of organic cotton and have a paper stick. You can get them on prijemneveci.sk for example; and certainly do so because you won’t feel the change at all, but unlike the plastic ones, these don’t create such a burden on the environment.
As I mentioned, I use coconut oil as a make-up remover – which I use only with my fingers. I don’t need cotton rounds. But there’re situations when they come in handy; and therefore we have fabric ones. These are from 2SIS (but they are sold by many brands and you can make them at home, too) and they were the first zero waste thing we have ever bought.
The deodorant is also from Mylo – and I love it. Two variants are available – flower and grapefruit; but both have the same basis and differ more or less only in fragrance. They don’t contain bicarbonate soda, so they don’t irritate the skin, they’re in a beautiful glass jar which is very durable and lasts for about four months.
I bought this razor about a year ago – and although it’s great because you only need to replace the razor blade and it’s like a new one, it has a plastic body. But I bought it because it was very cheap. But so far it has served well, I’m satisfied with it, and I quickly got used to it; but in the near future (understand within a year, but not so soon), I’ll replace it with an alternative from steel.
And that’s all! Although there’s still room for improvement, I’m personally satisfied with my bathroom. And once again – if you want to start with a zer waste lifestyle, first go to the bathroom. We don’t even realize how much waste we produce daily; and how simple the alternatives are.
Prvým miestom, kde som začala “praktizovať” zero waste, bola kúpeľňa. A práve ňou odporúčam začať aj vám – pretože práve v kúpeľni používame množstvo jednorazových výrobkov, ktoré ľahko a rýchlo nahradíte alternatívou, ktorá vydrží dlhšie a je vyrobená z materiálu, ktorý je viac udržateľný a šetrný k prírode.
V dnešnom článku vám teda ukážem, čo je na mojej poličke v kúpeľni – a aj kde jednotlivé produkty a výrobky kúpite, prípadne ako si ich môžete vyrobiť.
A dúfam, že som na nič nezabudla.
Hoci som tejto téme už venovala osobitný článok (ak ste ho nečítali, klikajte sem), stručne všetko zhrniem aj tu. Stále ostávam verná značke Mylo – pretože je vegánska, prírodná, netestovaná a všetky produkty balí do kompostovateľných, sklenených alebo vratných obalov. Všetko, čo som doteraz vyskúšala, ma milo prekvapilo a bola som s tým maximálne spokojná. Cena sa niekomu možno môže zdať byť drahšia, ale verte mi – platíte za prvotriednu kvalitu.
Dvakrát po sebe som mala uhlíkové mydlo na problematickú pleť, teraz používam Slnko v sieti, ktoré je na citlivú pokožku a obsahuje nechtík lekársky. Chcela som vyskúšať aj nejaké iné mydlá od Mylo, keďže výber majú celkom slušný; a aj toto som si zamilovala. Je neuveriteľne jemné a nádherne vonia. Verná ale ostávam séru na mastnú pleť Ako vánok, na ktoré si moja pleť nielen zvykla, ale zbožňuje ho rovnako ako ja – a je vidieť zmeny. Oba produkty kúpite na stránke mylo.sk alebo vo vybraných zero waste obchodoch.
Na odličovanie očí používam kokosový olej (iba odporúčam, riasenku odlíči za sekundu a neštípe), ktorý kupujem v drogérii DM. V priemere raz za týždeň siahnem aj po peelingu na pery (vďaka Veronika) – ten je zložený len z trstinového cukru a kokosového oleja v pomere 4:1, pre dodanie vône pridávam pár kvapiek pomarančového esenciálneho oleja. Mojim favoritom je aj pleťová maska zo sódy bikarbóny a vody, ktorú si na tvár nanesiem vždy, keď sa začne objavovať nejaké začervenanie alebo vyrážka – a na druhý deň je po probléme. Detailnejšie recepty na oba produkty nájdete tuto; a hliníkové obaly sú od U Dobrožrúta, no podobné nájdete aj na prijemneveci.sk.
Silikónovú kefku mám už pár rokov (kupovala som ju v H&M, no už ich nepredávajú), a hoci ju nepoužívam každý deň, pomáha mi dočistiť pleť vždy, keď mám pocit, že to potrebuje – po dlhých dňoch, kedy som nalíčená od rána až do večera. Po tom, ako si tvár odlíčim, opäť nanesiem mydlo, ktoré krúživými pohybmi vmasírujem do pleti a následne zmyjem. Okrem toho, že pleť poriadne dočistím, ju aj uvoľním, prekrvím a odstránim všetky nečistoty.
Bambusová zubná kefka od Ecoheart je ďalšia láska. Ak chcete udržateľnú alternatívu, siahnite po tejto. Krásne padne do ruky, má nylonové štetinky a telo z bambusu (o tom, či sú lepšie bambusové kefky alebo plastové, bude článok čoskoro). Kúpou kefky tiež podporujete neziskové projekty – a zoženiete ju aj v drogérii DM.
Zubnú pastu si už asi rok vyrábam sama – podľa receptu od Lauren Singer, na ktorý som narazila ešte predtým, než som sa o zero waste vôbec začala zaujímať. Pasta pozostáva iba z kokosového oleja, ktorý je prirodzene antibakteriálny, detoxikačný a protizápalový, a sódy bikarbóny v pomere 2:1; a esenciálny olej z mäty piepornej alebo mäty kučeravej dodá pocit sviežosti (oleje zoženiete v mnohých obchodoch so zdravou výživou).
Namiesto sprchových gélov používam obyčajné mydlo. Toto je z drogérie DM a je balené iba v papieri. Veľmi ľahko a rýchlo som si odvykla od používania tekutého gélu a nemám v pláne sa k nim vrátiť späť.
Od začiatku tohto roka používam tuhý šampón Svieže ráno od Musk, ktorý je na mastné vlasy – a doteraz sa divím, prečo som ho nepoužívala už skôr. Má nádhernú sviežu vôňu, je netestovaný, vegánsky a kúpite ho v papierovom obale – buď na musk.sk, rôznych stránkach so zero waste vecičkami alebo prírodnou kozmetikou, alebo vo viacerých bezobalových obchodoch. Ja som s ním nadmieru spokojná, krásne pení a vydrží VEĽMI dlho.
Keďže sa snažím predĺžiť interval medzi jednotlivými umývaniami vlasov (pretože kedysi som si vlasy musela umývať každý druhý deň a párkrát som zvažovala, že si ich budem umývať každý večer, toľko sa mi mastnili, no potom mi došlo, že to asi nie je úplne v poriadku a snažím sa to zmeniť – momentálne si vlasy umývam každý štvrtý alebo až piaty deň), občas sa to nezaobíde bez suchého šampónu. Aj ten som, samozrejme, nahradila bezobalovou alternatívou – a vyrábam si ho sama. Základom je kukuričný škrob, ktorý absorbuje mastnotu; no keďže mám vlasy pomerne tmavé, primiešavam doň trochu kakaa, ktoré prášok nielen stmavie, ale dodá mu aj nádhernú vôňu, ktorá vydrží celý deň.
Nesmie chýbať kefa na vlasy s drevenou rúčkou i ostňami, ktorú som kúpila v Tescu, ale zoženiete ju v mnohých obchodoch od klasických supermarketov až po špecializované zero waste stránky.
Vatové tyčinky sú niečo, čoho používanie sa snažím obmedziť – pretože všetci vieme, že do uší by sme si ich dávať nemali. Ale niekedy sa bez nich človek nezaobíde a sú šikovným pomocníkom ako z oka odstrániť otlačenú riasenku či opraviť rúž. Tie jednorazové sme už dávno vymenili za kopostovateľné, ktoré sú z biobavlny a majú papierovú paličku. Zoženiete ich napríklad na prijemneveci.sk; a určite tak urobte, pretože zmenu absolútne nepocítite, no na rozdiel od tých plastových tieto nevytvárajú takú záťaž na životné prostredie.
Ako som spomínala, na odličovanie používam kokosový olej – ktorý aplikujem iba prstami. Vatové tampóniky mi teda netreba. No sú situácie, kedy sa zídu; a preto máme látkové. Tieto sú od 2SIS (ale predávajú ich mnohé značky a môžete si ich vyrobiť aj doma) a boli úplne prvou zero waste vecičkou, ktorú sme kedy kúpili.
Dezodorant je taktiež od Mylo – a milujem ho. Dostupné sú dva varianty – kvetinová a grepová pazuška; no oba majú rovnaký základ a líšia sa viac-menej iba vo vôni. Neobsahujú sódu bikarbónu, preto nedráždia, sú v krásnom sklenenom balení, ktoré je skutočne veľmi odolné, a mne vydrží približne štyri mesiace.
Tento holiaci strojček som si kúpila asi pred rokom – a hoci je super, pretože v ňom stačí len vymeniť žiletku a je ako nový, má plastové telo. Kupovala som si ho ale preto, pretože bol veľmi lacný. Zatiaľ ale pekne slúži, som s ním spokojná a rýchlo som si naň zvykla; no v blízkom čase (rozumej do roka, ale nie tak skoro) ho nahradím alternatívou z ocele.
A to je všetko! Hoci je stále ešte priestor pre zlepšovanie, ja osobne som so svojou kúpeľnou spokojná. A opäť – ak chcete začať s bezodpadovým životným štýlom, najprv sa pustite do kúpeľne. Ani si neuvedomujeme, koľko zbytočného odpadu denne vyprodukujeme; a aké jednoduché sú alternatívy.