Výhod minimalizmu je niekoľko. Krásne upratané priestory, čistota a harmónia, vo všetkom poriadok. Je však jedna výhoda, o ktorej som doteraz nevedela.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica — ilustrácie: SimplyBerenica
O výhodách minimalizmu sme na SimplyBerenica hovorili už veľakrát. Pre mňa je hlavnou výhodou čistota a pomalosť. Neviem pracovať v neporiadku — veľmi ma to rozptyľuje, moje myšlienky utekajú kade-tade a neviem sa na nič sústrediť. Ďalším skvelým plusom je, samozrejme, ušetrenie peňazí. Nezdá sa to, ale kupovanie zbytočností, ktoré nepotrebujeme, je naozaj len vyhadzovanie peňazí. A to, čo ušetrím, viem potom investovať inam a do vecí, ktoré sú drahšie, kvalitnejšie a o to viac si ich cením.
Koncom januára som si ale uvedomila aj ďalšiu výhodu, na ktorú som dovtedy ani len nepomyslela. Je to výhoda, ktorá človeku len tak hneď nenapadne; obzvlášť preto, lebo ju len tak každý deň nepocíti. No prišiel deň, kedy som si i ja tento benefit uvedomila — a som zaň veľmi vďačná.
Sťahovanie bolo totiž úplná hračka.
Zhodou okolností, v piatok 13. januára som dostala pracovnú ponuku, ktorá bola príliš dobrá na to, aby som si ju nechala ujsť. Mala ale jednu menšiu nevýhodu — sťahovanie. I keď som sa na bývanie v novom meste tešila a stále to vnímam ako skvelý krok, pretože som už potrebovala zmenu, tak som vedela, že presun nebude úplne jednoduchý. Predsa len — mala som na to len dva týždne. Z toho jeden týždeň som chodila normálne do práce.
Spočiatku som si myslela, že to bude úplne v pohode. Veď sa viem zbaliť na dovolenku alebo na výlet tak za hodinku a stačí mi len jeden kufor. Ale až keď som si tak v hlave začala robiť zoznam všetkého, čo vlastne potrebujem pobaliť… Tak toho nebolo ani trochu málo.
Krátka vsuvka — ak sa budete sťahovať, veľmi vrelo odporúčam vyhradiť si dostatok času na to, aby ste nielen balili veci do krabíc, ale popri tom aj triedili, čo všetko si naozaj so sebou chcete vziať a čo je zbytočnosť. Tým, že pri skladaní vecí do krabíc a tašiek musíte chytiť každý jeden predmet, je to ideálny čas na to, aby ste sa aj zamysleli, či ho potrebujete. Aj keď som sa už dávno odnaučila impulzívnemu nakupovaniu a svoje veci triedim pravidelne, tak v kontajneri na textil skončilo nejaké oblečenie a asi šesť kníh som odniesla do knihobudky.
Ale späť k sťahovaniu. Keď som začala baliť veci do krabíc a tašiek, tak až som sa chytala za hlavu, koľko toho mám. Faktom ale je, že som začínala balením kuchyne — a vzhľadom na to, že rada varím, pečiem a skúšam jedlá, a pre SimplyBerenica sa venujem aj tvorbe nových receptov, skúšaniu chutí a testovaniu, tak mám doma asi viac, ako potrebuje bežný človek. Mám dva príborové sety, asi tridsať druhov náčinia, hrnce, panvice, niekoľko zapekacích mís, príliš veľa dóz, ktoré ale všetky potrebujem, a taniere a misky asi ani nepočítam. Toto všetko pobaliť mi zabralo asi najviac času.
Čo sa ale ostatných vecí týka… Až som bola prekvapená, ako ľahko to išlo. Jedna krabica a kufor na oblečenie, jedna taška na topánky, pár kníh… Keď všetky moje veci ležali na zemi v izbe, tak som si myslela, že toho je veľa. V maličkom byte sa ale všetko zdá ako veľké. A keď sme to ponosili do dodávky, vrátane všetkého nábytku, veľkej matrace, komody, bicykla a práčky… tak to zabralo asi tak tretinu priestoru. A to som mala strach, že budeme musieť ísť na dvakrát. Hah.
A tak mením svoj názor. Najlepšia výhoda minimalizmu je jednoduchosť v sťahovaní. Úplne všetky moje veci sme naskladali do auta za necelú hodinu. A vyniesli sme ich do nového bytu za asi 25 minút. Vybaľovanie bolo až smiešne ľahké a bola to skôr zábavka o tom, kde budú mať moje veci nové miesto. Keďže je tento byt väčší, tak je v ňom aj viac miesta — a doteraz sa mi zdajú niektoré miesta akosi prázdne. No možno v tom je práve ich krása. V prázdnote. Vzdušnosti. Čistote.
Ak vás všetky predošlé argumenty prečo sa dať na minimalistický životný štýl ešte nepresvedčili, tak možno tento áno. I keď sa väčšina ľudí nesťahuje častejšie ako raz za dva-tri roky, tak toto je výhoda, ktorú počas stresujúceho obdobia naozaj vrelo oceníte. Ja som ocenila. A dodnes som za to vďačná.