Viac ako 800 miliónov ľudí na svete trpí hladom; a my jedlo vyhadzujeme. Plytvanie potravinami tiež vytvára zbytočný odpad, ktorému je ľahko predísť.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Vyhadzovanie potravín plytvá vodou, energiou, zdrojmi a peniazmi.
Plytvanie jedlom je jeden z najhorších problémov súčasného sveta. Keď sa zamyslíme nad tým, že viac ako 800 miliónov ľudí vo svete trpí hladom, zatiaľ čo my veselo vyhadzujeme potraviny do koša a ani sa nad tým nepozastavujeme, je to naozaj na zaplakanie. Vedeli ste, že vyhodíme až tretinu vypestovaného a vyrobeného jedla?
Smutné je to aj z toho hľadiska, že takto vytvárame zbytočný odpad. Jedlo, ktoré putuje na skládku, sa nikdy správne nerozloží, pretože nemá prístup ku kyslíku, a do ovzdušia vypúšťa nebezpečný metán. Ten je až 28-krát silnejší ako oxid uhličitý a je tiež zodpovedný za klimatické zmeny. Plytvanie jedlom má na svedomí viac emisií ako z lietania (1,9%), výroby plastov (3,8%) a ťažby ropy (3,8%).
Je na každom z nás, aby sme sa snažili znížiť množstvo jedla, ktoré vyhodíme. A v článku sa s vami podelíme o pár jednoduchých tipov, ako tomu pomôcť.
Nakupovaním v bezobalových obchodoch zaručíte, že vždy kúpite presne toľko, koľko potrebujete.
Nenechajte sa ovplyvniť zľavami
To, že je mrkva v dobrej akcii neznamená, že si jej musíte kúpiť desať kíl. Obzvlášť, ak toto množstvo sami skonzumovať nedokážete a ani s ním nemáte žiadne plány. Počas nakupovania sme často zlákaní červenými alebo žltými cenovkami a predstavou, koľko za nákup ušetríme. No ak kúpené jedlo aj tak skončí v koši, dosiahnete iba opak. Nenechajte sa teda ovplyvniť a kupujte len toľko, koľko by ste kúpili, ak by jedlo v zľave nebolo; respektíve toľko, koľko skutočne dokážete skonzumovať.
Príliš neexperimentujte
Je fajn si raz za čas kúpiť a ochutnať niečo nové — vďaka tomu objavujeme nové chute a jedlá a rozširuje sa nám aj nový jedálniček. Ale pristupujte k experimentovaniu s mierou. Keďže nie každé ochutnané jedlo vám bude chutiť, zbytočné množstvo ho potom skončí v koši. A to isté platí aj o skúšaní nových receptov doma. Snažte sa k tomu pristupovať tak, aby nič neskončilo v koši.
Zvyšky patria v chladničke dopredu
Poznáte to — z obeda vám ostanú zemiaky alebo omáčka, tak ich pekne zabalíte do misky a šup s ňou do chladničky. Na ďalší deň zájdete na nákup a miska sa akosi ocitne na poslednej poličke, kde na ňu na mesiac zabudnete. A keď ju objavíte, uložené jedlo hýri všemožnými farbami a pachmi a putuje rovno do záchoda. No je veľmi jednoduché sa tomu vyhnúť — vyhraďte si v chladničke miesto, kde budete ukladať iba nedojedené jedlo; a ideálne na vrchnej poličke, kde ho budete mať vždy na očiach. A jeho dojedenie spravte svojou prioritou.
V sklenených dózach vždy vidíte, koľko toho doma máte.
Správne skladovanie
Správne skladovanie potravín je kľúčové k tomu, aby vám jedlo vydržalo čo najdlhšie. Pečivo vám v otvorenom vrecku rýchlo stvrdne, ale mnohá zelenina potrebuje byť na vzduchu, lebo inak by sa rýchlo pokazila. Tejto téme sme sa už venovali v samostatnom článku Skladujete potraviny správne?, kde sa dozviete, kde uložiť zeleninu, oriešky, prečo by jablká mali byť v chladničke alebo ako zaručiť, že vám čerstvé bylinky vydržia aj týždeň.
Kupujte škaredé jedlo
Každý deň vyhodia supermarkety desiatky, ba až stovky kusov jedla len preto, že nespĺňa štandardy. Konzervy s preliačeninou, čudne zakrivené mrkvy alebo dokonca i banány, ktoré sú samostatne (a nie v trse po viacerých kusoch). A pritom sú rovnako chutné ako ak by neboli poškodené. Preto sa nebojte dať im šancu a zachránite ich tak pred nemilým osudom. Tiež sa skúste porozhliadnuť, či i váš supermarket nemá sekciu s potravinami, ktorým končí dátum spotreby.