Kapsulový šatník definuje kolekciu niekoľkých základných kúskov, ktoré nikdy nevyjdú z módy, spolu s oblečením na rôzne ročné obdobia.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Pojem capsule wardrobe alebo kapsulový šatník ste už určite niekde počuli. V poslednej dobe zažíva obrovský boom a postupne sa tento trend dostáva aj k nám. V skratke sa jedná o vytvorenie šatníka, ktorý pozostáva z pomerne malého počtu kúskov, ktoré človek nosí dookola istý počet mesiacov. Práve kvôli tomu ho môžeme určite zaradiť pod pomalú módu (keďže cieľom je nosiť viac-menej to isté znova a znova a nič nové nekupovať), a tiež pod minimalizmus a udržateľnosť.
Pre niekoho, komu kapsulový šatník nie je veľmi známy, to môže znieť veľmi mätúco. V blízkej budúcnosti môžete čakať články zamerané na to, ako si takýto šatník vytvoriť (aj z kúskov, ktoré už vlastníte) alebo ako zabrániť, aby vás po čase nezačal nudiť; no dnes chcem ísť pekne po poriadku – odkiaľ tento pojem pochádza, čo vlastne capsule wardrobe znamená, aké má výhody a prečo by ste nad ním mali popremýšľať i vy.
Pojem capsule wardrobe je pomerne mladý – objavil sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia; a prvýkrát ho použila Susan Faux, majiteľka butiku “Wardrobe” v Londýne. Termín definuje kolekciu niekoľkých základných kúskov, ktoré nikdy nevyjdu z módy, spolu s oblečením na rôzne ročné obdobia. O niekoľko rokov neskôr, presnejšie v 1985, bol pojem popularizovaný americkou dizajnérkou Donnou Karan.
Asi najznámejší je Project 333 – šatník pozostávajúci z tridsiatich troch kúskov, ktoré človek nosí tri mesiace; teda jedno ročné obdobie. Číslo 33 už zahŕňa aj topánky, bundy či kabelky; no keďže mnohé kúsky je možné nosiť počas celého roka (ako obyčajné biele tričko či čierne rifle), finálny počet oblečenia je pomerne nízky.
Hoci číslo 33 je podľa mnohých ideálne, lebo to nie je ani príliš málo, ani príliš veľa, neznamená to, že funguje pre každého. Niekto si vystačí aj s dvadsiatimi siedmimi kúskami, iný toho potrebuje viac, no počet by určite nemal presiahnuť viac ako štyridsať.
Kapsulový šatník spočiatku vyzerá veľmi obmedzujúco. Nosiť celé leto stále dookola a dookola len pár kúskov môže znieť až desivo. No má hneď niekoľko výhod, vďaka ktorým si ho obľúbili milióny ľudí po celom svete.
01. Poriadok
Nič nie je krajšie ako nádherne poskladané alebo zavesené oblečenie. A to, že to takto vyzerá len v ten jeden deň za pár mesiacov, kedy sa k upratovaniu dokopete, je práve výsledok toho, že vlastníte veľa oblečenia. Pointou capsule wardrobe je to, že počas ročného obdobia máte na očiach len kúsky, ktoré ste si vybrali; a všetky ostatné sú schované. A pri počte tridsaťtri je takmer nemožné vytvoriť neporiadok.
02. Sebakontrola
Kapsulový šatník určite pomôže tým, ktorí majú problém s impulzívnym nakupovaním. Ak si na začiatku ročného obdobia poviete, že budete nosiť len týchto pár kúskov, aj keď neskôr vojdete do obchodu a niečo sa vám zapáči, budete vedieť, že keby ste si to kúpili, nebudete si to môcť obliecť.
03. Žiaden stres
Vetu “nemám si čo obliecť” paradoxne hovoria práve tí, ktorí toho v skrini schovávajú najviac. Nekonečné hromady oblečenia sú veľmi mätúce, nikdy neviete, čo kde máte, a čo k sebe ide. Keďže kapsulový šatník pozostáva primárne z kúskov, ktoré sú úplne základné a vždy vyzerajú dobre (ako biele tričko, modré rifle, biela blúzka, malé čierne šaty, telové lodičky a podobne), dať dokopy outfit je doslova hračka – všetko k sebe pasuje a ráno ušetríte aj polhodinu, ktorú namiesto toho, aby ste stáli pred skriňou a premýšľali, čo si oblečiete, môžete využiť na krátky beh, jógu, prípravu výdatných raňajok alebo len extra pár minút v posteli.
04. Kvalita
Fakt, že niektoré kúsky budete nosiť aj celý rok, dosť ovplyvní spôsob nakupovania. Pri fast fashion reťazcoch sme zvyknutí na pomerne nekvalitné materiály, ktoré stratia svoj tvar a farbu už po niekoľkých praniach. Preto je pochopiteľné siahnuť po síce drahšej, ale kvalitnejšej značke, ktorá zaručí, že biele tričko bude nádherne biele a priliehavé aj o päť rokov. Na začiatok je to možno investícia, no rýchlo sa vráti.
Rovnako ako neexistuje správny počet kúskov v kapsulovom šatníku, neexistuje ani jeho ideálne zloženie. Každý máme iný životný štýl – niekto chodí do školy, niekto do práce, máme rôzne zamestnania, ktoré vyžadujú iný dress code; a niekto, kto do práce nosí sukne a šaty, nevyužije troje nohavice. Sú isté kúsky, ktoré sú ľahko kombinovateľné, a preto sa odporúča mať ich v šatníku, ale stále to neznamená, že sú nevyhnutné.
Capsule wardrobe stále poskytuje dostatočné množstvo voľnosti a kreativity. Nie je o obmedzovaní sa; ale o slobode, živote bez zbytočného stresu (a ranný stres typu “čo si oblečiem” je fakt úplne zbytočný) a bez neporiadku.